Politolog: Zaorálek se chce ukázat jako politik změny, snaha distancovat se od Sobotky je ale zbytečná

Bohuslav Sobotka se mi svěřil, že je unavený a že nemá nápady, jak stranu vyvést z krize, prohlásil nový volební lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Rétorické odstřižení se od premiéra mu má podle politologa Milana Znoje pomoct v prezentaci změny ve vedení strany.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka, Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec, všichni z ČSSD. | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Zaorálek ve čtvrtečním rozhovoru pro Lidové noviny (LN) řekl, že pro Sobotku bylo sedmileté předsednictví strany kombinované s výkonem funkce premiéra velkou zátěží. Sobotka měl Zaorálkovi říct, že už nemá energii.

„Já mám dojem, že už nemám nápad, že už to neumím vymyslet, už se mi nedostává energie. Strana je v těžkém útlumu a já mám pocit, že už nemám síly, abych našel cestu ven," reprodukoval Zaorálek doslova premiéra.

„Pokud sledujete někoho, kdo dělá sedm let předsedu strany, pak to kombinuje s předsedou vlády, vidíte, že je to velká zátěž. V této zemi jsou politici, kteří pracují tvrdě. On byl jedním z nich.“

Lubomír Zaorálek (volební lídr ČSSD o premiéru Sobotkovi)

On sám coby nový volební lídr strany slíbil, že bude představovat změnu v kampani, která by se měla týkat spíše programových záležitostí. V minulých dnech ale ministr zahraničí a místopředseda ČSSD začal mluvit o úpravě stranického loga a způsobu prezentace.

„Mně ta růže na našem logu připadá trošku jako hlávka zelí. Připadá mi, že takhle růže úplně nevypadá. Já si umím představit daleko modernější logo a doufám, že to stihnu," řekl.

Sobotka už není konkurent

„To všechno je srozumitelné," řekl serveru iROZHLAS.cz politolog Milan Znoj z Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

'Trošku jako hlávka zelí.' Zaorálek chce před volbami změnit podobu růže ČSSD

Číst článek

Snahy distancovat se od premiéra jsou ale podle něj zbytečné. „Myslím, že to k ničemu nepovede, protože Sobotka je lídr jihomoravské kandidátky a určitě není ani v Zaorálkově zájmu - a ani to nechce - podkopávat pozici lídra jihomoravské kandidátky."

Podle Znoje nejde ani o projev vnitrostranických sporů, protože Sobotka Chovancovu ani Zaorálkovu pozici neohrožuje. „Nedával bych to do spojitosti s nějakým vnitrostranickým personálním konfliktem, ale spíše se snahou Lubomíra Zaorálka představit sebe jako 'politika změny' v sociální demokracii," myslí si.

ČSSD bez prezidentského kandidáta?

Ministr zahraničí se ve stejném rozhovoru nechal slyšet, že Sobotkovi nabídl, aby byl kandidátem ČSSD na prezidenta. „Je to něco, co má svou logiku, a já ji v tom vidím možná ještě víc než jiní. Rozhodl se ale jako já. Chce vést kandidátku na jižní Moravě."

Lžíce bahna ze dna hnojiště, prezident nectí standartu, reagují politici na Zemanova slova

Číst článek

Narážel tak na to, že koncem května Sobotka uvedl, že jedním z možných kandidátů ČSSD na prezidenta je i Zaorálek. Zmínil ale také předsedu Senátu Milana Štěcha. „Nabídku si vzájemně vyměnili, ale ani jeden víceméně nepočítal s tím, že by ji ten druhý akceptoval," říká Znoj.

Podle něj tak zřejmě sociální demokraté svého kandidáta pro prezidentskou volbu nakonec nepostaví. „Ještě když byl předsedou Sobotka, řekla strana, že bude stavět vlastního kandidáta proti stávajícímu prezidentu Miloši Zemanovi, ale s tou změnou ve vedení sociální demokracie souvisí to, že zřejmě strana vlastního kandidáta stavět nebude".

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme