Politolog: Zeman je nejúspěšnější český politik. Vždy se chtěl zapsat do dějin

Prezident Miloš Zeman se chystá na další povolební jednání. Kromě toho se připravuje i na lednové volby hlavy státu. Svým působením rozděluje veřejnost. I jeho odpůrci ale musejí uznat, že českou politiku ovlivňuje už od listopadu 1989. „Je člověkem, který chce v životě něco dokázat. Od začátku se profiloval jako někdo, kdo se zapíše do českých dějin,“ říká politolog Lubomír Kopeček, autor knihy Miloš Zeman: Příběh talentovaného pragmatika.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman | Zdroj: Reuters

Kopeček ve své knize připomíná, že Miloš Zeman počátkem 90. let vystupoval v kabaretních představeních divadla Semafor, kde působil jako plamenný i zábavný řečník.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zeman je nejúspěšnější český politik. Od začátku se chtěl zapsat do dějin, říká v pořadu Interview Plus politolog Lubomír Kopeček

„Dodnes působí jako bavič, což je pro část jeho voličů atraktivní. Nedávno třeba politické strany přirovnával ke slepicím. Jeho slavné bonmoty mu vždycky sloužily k politickému zviditelnění. Na tom ale není nic špatného,“ řekl Kopeček ve vysílání Českého rozhlasu Plus.

Zemana považuje za zdatného rétora, ovšem připouští i stinné stránky tohoto nadání. „Občas se rozvášní takovým způsobem, že přestane brát ohled na realitu. Například kauza Peroutka, ale uřekl se i dříve. A někdy se to velmi špatně žehlí,“ připomíná politolog Masarykovy univerzity v Brně.

Řečnické umění Zemanovi podle Kopečka umožnuje veřejnosti snáze vysvětlit změny názoru. „Český volič často žije okamžikem. Když najde někoho přesvědčivého, s kým může souznít, moc neřeší, co ten člověk hlásal několik let zpátky,“ podotýká.  

Věčný rival i spojenec  

Miloš Zeman jako předseda ČSSD cílil na lidi, kteří nevydělali na kuponové privatizaci. Proto přišel se slogany, že zatočí s tuneláři a půjde po krku vládě někdejšího šéfa ODS Václava Klause. Právě vývoj vztahů obou politiků považuje Kopeček za zajímavý.

„V době před rokem 1989 se vzájemně neuznávali, Klaus se na Zemana díval s despektem. Poté se z nich stali velcí konkurenti, a to až do sarajevského atentátu v roce 1997, kdy Klaus skončil jako premiér. Zeman udělal velmi chytrý tah, když otce tunelářů, jak ho dříve nazýval, označil za kvalitního oponenta,“ domnívá se politolog.

Podle něj by se Zeman nebýt toho nestal premiérem, protože opoziční smlouva stála na dohodě s Klausem. V roce 2003 se pak oba politici utkali v prezidentské volbě, Zemana v ní ale nepodpořili ani všichni sociálnědemokratičtí zákonodárci.  

Kdyby volil parlament, prezidentem by se nestal

„Když pak po deseti letech uspěl v přímé volbě, nepochybně to bral jako velkou satisfakci. V parlamentní volbě by se prezidentem nikdy nestal,“ soudí Kopeček.

„Když vycítí vlnu ve společnosti, třeba nyní proti Evropské unii, přizpůsobí se jí. Stále tvrdí, že je pro členství a přijetí eura, ale zároveň navrhuje referendum.“

Lubomír Kopeček

Připomíná také, že Zeman svým vlivem pomohl ke Klausovu znovuzvolení v roce 2008 a o pět let později zase Klaus veřejně podpořil Zemana.

Z hlediska zastávaných funkcí se tak Zeman Klausovi vyrovnal, byl předsedou sněmovny, vlády i prezidentem.

„Klausův obraz ale zničila jeho amnestie v závěru jeho prezidentského působení. Miloš Zeman zatím nic tak dramaticky chybného neudělal. Je otázka, jak dopadne v prezidentské volbě, ale v tuto chvíli je z hlediska exekutivy nejúspěšnější český politik,“ uzavírá Kopeček.  

Jan Bumba, Michael Erhart Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme