Polní nemocnice bude nasazena v Afghánistánu

Vojenských operací v Afghánistánu by se měla zúčastnit 6. polní nemocnice. Rozhodla o tom vláda. Její záměr ještě musí schválit parlament. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka se akce zúčastní maximálně 200 vojáků, kteří zůstanou v Afghánistánu 6 měsíců. "Počítáme s tím, že ten limit do 200 vojáků je stropní. Vlastní nemocnice bude mít 105 vojáků".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lůžková část | Foto: Armáda ČR

"Současně zvažujeme, jestli vyšleme jednu nebo dvě čety ochrany v závislosti na snaze poskytnout našim vojákům maximální bezpečnost. V té první části by neměl počet vojáků v kontingentu překročit 150 mužů", uvedl Jaroslav Tvrdík.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Tvrdík: Vojenská nemocnice

Vyslání polní nemocnice do Afghánistánu musí ještě schválit obě komory parlamentu. Nemocnice má působit v rámci mezinárodních sil a lékaři budou pomáhat i místnímu obyvatelstvu.

Do Afghánistánu odjede už příští pondělí pětičlenný chirurgický tým, zatím na 60 dnů. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka k tomu vláda nepotřebuje souhlas členů parlamentu. Poslanci a senátoři se ale musí vyslovit i k financování pobytu nemocnice.

Náklady zdravotní mise, která má působit v Afghánistánu šest měsíců, se odhadují do konce kalendářního roku na 612 až 780 miliónů korun. Náklady budou záviset na způsobu přepravy.

Milan Kopp, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme