Polní nemocnice dostala od parlamentu zelenou

Už v pátek vyrazí do Iráku první část české 7. polní nemocnice. Její vyslání dnes schválil Senát i poslanci. Horní i dolní komory současně naši humanitární misi ještě rozšířily. Do jihoirácké Basry by se měla přesunout i naše chemická jednotka z Kuvajtu. První vojáci - a hlavně lékaři - odletí do Iráku už v pátek. Celá nemocnice by pak měla být přesunuta do dalších 10 dní.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Polní nemocnice

Polní nemocnice | Foto: Rádio Praha

Už v pátek poletí do Iráku první lékaři naší 7. polí nemocnice. Radiožurnálu to potvrdil náčelník generálního štábu Pavel Štefka. "Odletí takzvaný předsunutý odřad nebo předsunutý tým, kde budou lékaři, ženisté k úpravě terénu, vojenská policie k zabezpečení prostoru a ti lékaři halvně proto ,abychom mohli v provizorních podmínkách začít ošetřovat msítníobyvatelstvo, abychom nemuseli čekat, až přijede celá nemocnice, protože to může trvat víc než deset dnů."

Polní nemocnici dnes dali zelenou jak senátoři, tak poslanci. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík je totiž přesvědčil, že byť jde o vojáky, budou plnit skutečně jen humanitární misi. "Je pravdou, že naši vojáci, byť na sobě mají červený kříž na bílém podkladě, mohou používat zbraně, ale v souladu s mezinárodními úmluvami pouze pro ochranu svoji nebo svých pacientů."

"Naši vojáci v Kuvajtu v tuto chvíli by byli velmi frustrováni v situaci, kdy skončily boje, je poptávka po jejich pomoci, jsou tam lékaři, jsou tam technika a prostředky. Naši vojáci mají zájem se do pomoci zapojit." Humanitární mise přijde podle ministra Tvrdíka na 470 miliónů korun, ale velká část nám bude Spojenými státy americkými kompenzována.

I poslanci umožnili, aby do Iráku směla česká protichemická jednotka z Kuvajtu. V hlasování se proti vyslání vojáků postavili jen komunisté. Většina zákonodárců za KSČM totiž tvrdí, že jde o protiprávní akt, který je v rozporu mimo jiné se stanovisky OSN. Ze souhlasu obou komor Parlamentu je smutný i místopředseda sněmovny komunista Vojtěch Filip. "Vláda České republiky kromě polní nemocnice vyslala vojska ochrany čili zvýšila počet vojáků v oblasti, čímž vpodstatě eskalovala ten konflikt a podle mého soudu se tím de facto zapojila do té operace na straně Spojených států amerických, a to je v rozporu s tím posledním usnesením poslanecké sněmovny, která bez souhlasu Rady bezpečnosti toto nechtěla."

Premiér Vladimír Špidla ale zdůrazňuje, že přítomnost našich vojáků v Iráku nelze chápat jako naše zapojení do vojenských akcí, ale jako humanitární pomoc civilnímu obyvatelstvu. S argumenty komunistů proto rozhodně nesouhlasí. "Očekával jsem je. Bylo mi trochu smutno, protože oni nadřadili formální pohled na věc reálnému životu a vpodstatě každé to slovo, které pronesli, tak by ve svém svém důsledku znamenalo něčí smrt, kdybychom je uplatnili tak, jak to oni mysleli."

Markéta Kaclová, Dana Jaklová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme