Sehnalovy firmy dostaly za nemocnici v Letňanech 74 milionů. Další tři získaly z podpory Covid-Nájemné

74 milionů inkasovaly společnosti podnikatele Pavla Sehnala za pronájem výstaviště v pražských Letňanech. Právě tam v říjnu loňského roku vyrostla polní nemocnice. Firmy, které výstaviště vlastní, si za stejnou dobu požádaly i o dotace ministerstva průmyslu a obchodu Covid-Nájemné III. Získaly tak další více než tři miliony korun. „Postupovali jsme podle pravidel,“ říká mluvčí PVA EXPO Josef Venc.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava provozu zdravotnického zařízení polní nemocnice v Letňanech na Výstavišti pro pacienty s covidem-19.

Příprava provozu zdravotnického zařízení polní nemocnice v Letňanech na Výstavišti pro pacienty s covidem-19. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Polní nemocnice vybudovaná na výstavišti v pražských Letňanech stála Fakultní nemocnici Bulovka přes 88 milionů korun. Z toho přes 74 milionů včetně DPH inkasovala za pronájem prostor společnost ABF, a. s., kterou vlastní podnikatel Pavel Sehnal.

Tím ale příjmy firem spojených s podnikatelem Sehnalem a výstavištěm Letňany za období od října do prosince nekončí. Manažeři totiž využili dotačního programu Covid-Nájemné III.

Fakultní nemocnice Bulovka, které ministerstvo zdravotnictví nařídilo nemocnici zřídit, neuzavřela smlouvu s přímým vlastníkem výstaviště, ale s jeho mateřskou firmou. To potvrdila i mluvčí nemocnice Simona Krautová. „Ministerstvo zdravotnictví dohodlo veškeré náležitosti pronájmu, včetně cenových podmínek, s provozovatelem výstaviště, společností ABF, a. s.,“ uvedla.

Desítky milionů, které nemocnice zaplatila z vlastního rozpočtu, jí navíc stále chybí, protože ministerstvo zdravotnictví částku ještě neproplatilo.

Pronájem i dotace

Další Sehnalovy společnosti PVA a PVA EXPO, které mají v nájmu pozemky pod výstavištěm, si za dané období požádaly o covidové dotace kvůli sníženým příjmům. Žádaly tudíž o finanční příspěvky na stejný areál, ve kterém v tu dobu stál polní špitál.

V programu tak získaly dalších 3 111 424 korun. Vyplývá to z dokumentů ministerstva průmyslu a obchodu, které má server iROZHLAS.cz k dispozici.

Podnikatel nabídl státu zdarma zřídit polní nemocnici v Letňanech. Ministerstvo to odmítlo

Číst článek

„Měli jsme výrazný pokles příjmů oproti loňskému roku. Čerpali jsme dotace na nájem přesně podle podmínek té konkrétní výzvy,“ komentoval situaci Josef Venc, ředitel firemní komunikace společnosti PVA EXPO.

Takový postup je podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské možný. „Pokud skutečně evidovali pokles o 50 procent, tak na to měli nárok. V takovém případě splnili princip,“ uvedla členka skupiny KoroNERV-20 pro server iROZHLAS.cz.

Upozornila ale na to, že stát nedokáže přesně ověřovat údaje, které firmy uvádějí, přestože je má k dispozici. „Daňoví poplatníci by měli mít možnost si zkontrolovat, zda jsou uváděné údaje validní. Stát má o nás mnoho údajů, ale vůbec s nimi nedokáže pracovat,“ řekla.

Podpora: 33,2 milionu

Tři výše jmenované společnosti miliardáře Pavla Sehnala celkem za období koronaviru (březen 2020 – duben 2021) získaly finanční podporu od ministerstva průmyslu a obchodu v hodnotě přes 33,2 milionu korun. 

Nemocnice v Letňanech podle Babiše nekončí kvůli personálu. ‚Je finančně neúnosná,‘ řekl

Číst článek

Polní nemocnice na výstavišti se začala budovat v polovině října a od 25. října byla připravena k aktivaci. Do plného provozu se ale nikdy nedostala. Kromě smluv za pronájem prostorů nemocnice zaplatila firmám další statisíce například za realizaci stavby stěnových panelů nebo poskytnutí IT služeb.

Ministerstvo zdravotnictví rozhodlo o ukončení provozu k 19. únoru 2021. Zatímco náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý jako důvod pro její ukončení uváděl nedostatek zdravotníků, premiér Andrej Babiš (ANO) tvrdil, že provoz nemocnice je finančně neúnosný.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme