Podnikatel nabídl státu zdarma zřídit polní nemocnici v Letňanech. Ministerstvo to odmítlo

Ministerstvo zdravotnictví podle informací serveru Seznam Zprávy odmítlo nabídku majitele výstaviště v pražských Letňanech, aby stát mohl prostory nadále využívat pro potřeby polní nemocnice. A to i přesto, že je podnikatel Pavel Sehnal dával k dispozici zdarma. Pokud se nemocnice v únoru nezačne používat, vyprší jí licence.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příprava provozu zdravotnického zařízení polní nemocnice v Letňanech na Výstavišti pro pacienty s covidem-19.

Archivní foto z příprav provozu zdravotnického zařízení polní nemocnice v Letňanech na Výstavišti pro pacienty s covidem-19 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Miliardář Sehnal chtěl podle serveru Seznam Zprávy nemocnici zřídit na vlastní náklady. U výrobce zdravotnických lůžek už měl údajně zarezervováno 20 postelí, slíbil také, že dokáže sehnat osm lékařů a 20 sester, kteří by se starali o pacienty. Ministerstvo jim mělo pouze uhradit mzdy.

Jak podnikatel přiznal, s nabídkou přišel nejen kvůli kritické situaci v tuzemských nemocnicích, ale také proto, aby se „očistil“ poté, co se zvedla nevole, když vyšlo najevo, že stát za pronájem ploch v Letňanech pro nevyužitou polní nemocnici zaplatil přes 50 milionů korun.

Ministerstvo zdravotnictví mu ale nakonec sdělilo, že nemají zájem vytvářet polní nemocnice, jak potvrdil i šéf resortu Jan Blatný (za ANO).

„Po konzultaci s krajskými koordinátory intenzivní péče je shoda na tom, že důležité je nyní posílit stávající páteřní síť zdravotnických zařízení, a to jak z pohledu personálu, tak z titulu potřeby zejména lůžek JIP a ARO. Budování záložní nemocnice tedy není v tuto chvíli na pořadu dne,“ prohlásil ministr.

Od října 100 milionů

Záložní nemocnice v Letňanech vznikla loni koncem října kvůli podzimnímu zhoršování situace ve zdravotnických zařízeních. Vyrostla v halách letňanského výstaviště, pomoc v ní mohlo podle plánů dostat až 500 pacientů.

Vybavena byla novými lůžky a přístroji. Pracovat v ní měli především vojenští lékaři a zdravotníci, které by armáda v případě aktivace stáhla z jiných nemocnic. Nakonec ale využita nebyla.

Pražská Fakultní nemocnice Bulovka, pod kterou polní nemocnice spadala, na začátku února vyčíslila náklady na téměř 100 milionů korun. Vedle nájmu prostor na letňanském výstavišti platila Bulovka i energie a další služby.

kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme