Pololetní vysvědčení se poprvé rozdávalo také za zdmi věznice

Žáci a studenti dnes po pěti měsících učení dostali pololetní vysvědčení. Letos se vůbec poprvé rozdávalo také za zdmi přísně střeženého vězení v Jiřicích na Nymbursku. Od loňského září tam mají vězni šanci získat vzdělání v oborech malířské a natěračské práce a malíř - lakýrník.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vězení (ilustrační foto)

Vězení (ilustrační foto) | Foto: Vězeňská služba ČR

Tříleté učební obory navštěvuje v jiřickém vězení celkem 55 žáků. Dnes dopoledne se seznámili s výsledky svého půlročního snažení.

„Je tady konec prvního pololetí a rádi bychom vám předali vysvědčení. Doufám, že hodnocení, které jsme připravili, bude pro vás motivem do dalšího pololetí,“ řekl ředitel vězeňského učiliště Jan Beer.

Pololetní vysvědčení dostal za zdmi jiřické věznice i pětadvacetiletý Martin, který, jak prozradil Radiožurnálu, se do vězení dostal kvůli problémům s lehkými drogami. S výsledky své práce v oblasti teoretického i odborného výcviku byl celkem spokojený.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve vězeňském učilišti v Jiřicích na Nymbursku natáčel pro Odpolední Radiožurnál redaktor Michal Trnka

„Na to, že je to vlastně první vysvědčení po 7 letech, dopadlo výborně. Byly tam dvě trojky, nějaká dvojka a jinak samé jedničky,“ prozradil.

„Studuje se mi tady dobře. Myslím, že je to velká příležitost pro vězně, udělat si výuční list. Rozhodl jsem se z důvodu, že ho nemám, na svobodě mi to nějak nevyšlo a dá se říct, abych zabil volný čas. Protože tady se válíte na posteli, nic vás nebaví, knihy jsem všechny přečetl, takže je to takové zpestření trestu,“ přiblížil.

Z pětapadesáti učňů se ve dvou třídách našli hned dva, kteří měli na vysvědčení
dokonce samé jedničky.

„Sedm dalších mělo vyznamenání, a čtyřky odshora až dolů, bohužel, měli asi dva žáci, ale žádný v pololetí nepropadl,“ doplnil ředitel a zřizovatel vězeňského učiliště Jan Beer.

Právě Beer je pro spoustu učňů velkým příkladem. Po roce 1989 sám strávil ve vězení kvůli majetkovému podvodu šest roků. Teď studuje práva a sociální práce v doktorandském studiu.

„Motivace byla jednoznačně pomoci sociálně vyloučeným skupinám obyvatel. A lépe se uplatnit na trhu práce,“ dodal.

V plánu je i založení firmy

Maximálně vstříc se snaží vyjít vězeňským žákům i vedení jiřického nápravného zařízení. Zástupce ředitele Jan Novák k tomu dodává, že všichni učni z praktických důvodů bydlí na stejném oddělení.

„Mají vyhrazený čas pro dělání domácích úkolů, samostudia, mají trošku upraven denní režim,“ popsal.

Kantoři navíc už teď myslí na budoucnost vězeňských učňů. Uvědomují si, že vzdělání je sice důležité, stejně tak ale tuší, že odsouzení muži si budou po propuštění z vězení hledat práci velmi obtížně.

„Uvažujeme o tom, že bychom při učilišti založili i firmu a že by ti, kteří třeba nemají rodinné zázemí a nemají se kam vrátit, u této firmy byli zaměstnaní,“ nastínila budoucí plán učiliště jedna z kantorek Marie Formáčková.

Michal Trnka, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme