Polovina dvojvily Karla Čapka mění majitele. Za 44 milionů ji koupí Praha 10

Část domu slavného spisovatele Karla Čapka mění majitele. I s kompletní pozůstalostí ji koupí Praha 10 za skoro 44 milionů korun. Dohodli se na tom zastupitelé a ještě tento týden s vlastníkem vily podepíší kupní smlouvu. V domě, který je zároveň kulturní památkou, chce mít Praha 10 kulturní centrum.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům bratří Čapků v Praze 10 | Foto: Khalil Baalbaki

Radnice ze svého rozpočtu pravnukovi slavného spisovatele Karlu Scheinpflugovi vyplatí 43 miliony a 891 tisíc korun. Praha 10 ideální polovinu domu kupuje i s vybavením, které podle starosty městské části Bohumila Zoufalíka z ODS vypadá tak, jako by si Karel Čapek odskočil před půl hodinou pro noviny.

„Já se domnívám, že hlasování, které dopadlo kladně, znamená, že jsme možná poprvé hlasovali o něčem, co opravdu svým významem překračuje Prahu 10, Prahu, Českou republiku,“ prohlásil Zoufalík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodeji části Čapkovy vily informovala redaktorka Michaela Vetešková

„Na stole se nachází otevřený telefonní seznam, jsou tam pera i části některých rukopisů. Působí to opravdu velmi živým dojmem,“ popisuje Čapkovu pracovnu ředitel Památníku národního písemnictví Zdeněk Freisleben.

Ve vile by mělo být kulturní centrum, ale ne dřív než příští rok, dodal starosta, který byl zároveň překvapený, kolik občanských sdružení vystoupila na zastupitelstvu a bylo proti nákupu části vily.

Například podle Olgy Richterové ze sdružení Zaostřeno na Desítku jde o natolik významnou stavbu, včetně pozůstalosti, že městská část Praha 10 nemá dostatek odborníků ani peněz na to, aby se o vilu řádně postarala.

„My tady radnici sledujeme dlouhodobě a máme dlouhodobě zkušenost, že něco, co vypadá jako hezký záměr, potom může vypadat úplně jinak. Proto jsme v zásadě velmi rádi, že ta šance, kterou pan Scheinpflug celé české kulturní obci nabídl, byla přijata, ale současně doufáme, že nebude promarněna,“ uvedla Richterová.

Ministerstvo kultury na nákup nemělo peníze

Zástupci občanských sdružení se také ptali, proč vilu nekoupilo ministerstvo kultury. Ministr v demisi Jiří Balvín jim odpověděl, že ministerstvo na nákup ani spravování objektu nemá peníze, ale s Prahou 10 se dohodli, že podepíší memorandum o spolupráci ve věci vila Karla Čapka.

„Já se za to můžu stydět, můžu se za to omlouvat, ale naše finanční možnosti v tomto časovém presu, kdy bylo třeba rozhodnout během měsíce, to neumožňovaly,“ řekl Balvín.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Památníku národního písemnictví Zdeněk Freisleben mluvil ve Stalo se dnes o vile Karla Čapka

Praha 10 si koupi vily zarezervovala už v létě, kdy realitní server nabídl část domu k prodeji. Majítel tehdy požadoval vyšší částku, nakonec se s radnicí dohodl na necelých 44 milionech.

Také Památník národního písemnictví jako příspěvková organizace ministerstva kultury chtěl koupit část Čapkovy vily. Podle jeho ředitele Zdeňka Freislebena je škoda, že z toho nakonec sešlo. Památník by totiž zcelil Čapkovu pozůstalost, kterou už vlastní, s její fyzickou částí. Městská část Praha 10 ale požádala památník o spolupráci.

„Podle mých informací, které poskytnul pan starosta Prahy 10, počítají, že by to bylo někdy na jaře roku 2014 bylo zpřístupněno,“ dodal Zdeněk Freisleben.

Michaela Vetešková, kko, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme