Polovina pohřebních služeb neprošla kontrolou. ČOI udělila pokuty za 51 tisíc korun

Česká obchodní inspekce kontrolovala od dubna do června pohřební ústavy po celém Česku. Nedostatky odhalila v téměř každém druhém zařízení. Na místě proto udělila 24 pokut v celkové výši 51 tisíc korun. Kontroly budou pokračovat do konce září.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakev s cenovkou | Foto: Klára Stejskalová

Nejčastějšími prohřešky byly nekompletní ceníky nebo nedostatek informací. Kontroloři ale odhalili i klamavé nebo agresivní obchodní praktiky.

„Pohřební služba si neoprávněně účtovala den v chladicím zařízení navíc. V jednom případě si místo tří dní naúčtovala čtyři dny, tím došlo k poškození spotřebitele o zhruba 500 korun. To se stalo prokazatelně minimálně třikrát,“ popisuje mluvčí České obchodní inspekce Jiří Fröhlich.

Přehrát

00:00 / 00:00

ČOI kontrolovala pohřební ústavy po celém Česku. Udělila pokuty za 51 tisíc korun. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Barbora Kladivová

Kontroloři se také stále častěji setkávají s tím, že se zdravotníci snaží pozůstalým vnutit konkrétní pohřební službu.

Lidé by si podle předsedy Asociace pohřebních služeb Jaroslava Mangla měli dobře vybírat:

„Nedat na zdravotní personál, který vás doporučí k nějaké pohřební službě. Na internetu je široká nabídka. Nejlepší ale asi je, když se domluvíte s nějakými příbuznými nebo známými, kteří prošli martyriem pohřbu a byli s nějakou pohřební službou spokojeni.“

Česká obchodní inspekce odhalila nejvíce prohřešků v Ústeckém, Libereckém, Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Kontrolám nevyhovělo téměř 67 procent pohřebních ústavů.

Naopak nejméně pochybení odhalila inspekce ve Středočeském kraji a Praze, kde pochybili dva z devíti kontrolovaných poskytovatelů pohřebních služeb.

„Vzhledem k vysokému poměru zjištění pokračuje kontrolní akce v pohřebních službách až do konce září,“ upozornil ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Kontroly pohřebních služeb | Foto: Český rozhlas

Anna Kottová, Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme