Polovina propuštěných už je na svobodě. Část se jich může za mříže vrátit

Na svobodě už jsou více než tři tisíce amnestovaných vězňů. O propuštění dalších sedmi stovek už soudy rozhodly a čekají, až kapacitní možnosti věznice dovolí nápravné zařízení opustit. Část propuštěných se ale může brzy za mříže vrátit, riziko je podle vězeňského psychologa hlavně u vězňů bez rodiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První skupinky amnestovaných vězňů začaly odcházet z věznice v Kuřimi | Zdroj: ČTK

Během pouhých dvou dnů se tak dostala z vězení skoro polovina amnestovaných. Kdy bude celý proces propouštění ukončen, zatím není jasné. Proces rozhodování o propuštění totiž neprobíhá všude stejně rychle.

Propouští se z 36 věznic a záleží na velikosti soudu v dané lokalitě a na tom, kolik má k dispozici trestních soudců, kteří příslušná rozhodnutí vydávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stav propouštění vězňů sleduje reportér Martin Drtina

Například s amnestií v obou pražských věznicích budou soudci hotovi ještě dnes. Jinde se to může trochu protáhnout, ale podle ujištění ministerstva to nepotrvá déle než jen několik dní.

Věznice se před vyhlášením amnestie potýkaly s nedostatkem místa, někteří odsouzení museli na výkon trestu čekat. Část z nich ale do věznice nenastoupí, ani když pro ně místo bude. Na část z nich se totiž bude také vztahovat amnestie.

„Pravomocně odsouzených čekajících na nástup do výkonu trestu je zhruba 5500. Nelze však vyloučit, že nějakého dílu, možná významné části, se dotkne také amnestie,“ připouští náměstek ministra spravedlnosti Daniel Volák.

Protože se ale teď nedá spočítat, jak budou po amnestii vytížené věznice, vězeňská služba zatím žádné propouštění dozorců nebo reorganizaci neplánuje. Vyčkává až na to, jaké stavy budou konečné.

Brzký návrat za mříže

Jen několik hodin po propuštění se už někteří z vězňů pustili znovu do trestné činnosti. Hlášena jsou vloupání do aut a krádeže, například u propuštěných vězňů z Valdic na Jičínsku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak působí na vězně zpráva o amnestii, přiblížil vězeňský psycholog Aleš Vaněk

Vězeňská služba počítá s tím, že se s některými propuštěnými se brzy znovu setká. Také náměstek ministra Daniel Volák přiznává, že k těmto případům dochází a část propuštěných se brzy může za mříže vrátit.

„Takovým bych rád vzkázal, že už mohou zapomenout na dobrodiní podmíněného propuštění, na alternativní tresty. Tresty si v našich zařízeních odsedí s přísnějším režimem, protože chystáme významnou novelu zákona o výkonu trestu, kde budeme zpřísňovat podmínky,“ varuje Volák.

Jičínská policie zatkla muže propuštěné na amnestii. Kradli v baru

Číst článek

Možnost návratu části vězňů připouští i vězeňský psycholog. „Amnestie se týká trestných činů, které jsou v sazbě do 24 měsíců. Nejsou to žádné závažné trestné činy, zřejmě se nejedná ani o recidivisty, takže šance sice je, ale není nijak dramatická,“ uklidňuje psycholog Aleš Vaněk.

Vězeňští psychologové také musí řešit situaci vězňů zklamaných z toho, že se na ně amnestie nevztahuje. „Ti, kteří odchází, jsou z toho vzrušení a plni očekávání. Ti, kteří zůstávají, jsou frustrovaní, obzvlášť pokud jim amnestie utekla o pár měsíců,“ říká Vaněk.

Je prý poměrně časté, že na propuštěné nikdo z rodiny nečeká. Psychologové řeší podobné případy v předstihu několika měsíců až jednoho roku.

Amnestie poznamenala i diskusi o výkonnosti české justice. A odpovědnosti politiků

Číst článek

„Je to velmi komplikované, aby našli cestu zpět do normálního života. Pokud zrovna mezi amnestovanými takoví jsou, tak si to v současné chvíli asi neuvědomují, ale venku je čeká spousta problémů, s bydlením, se splácením dluhů a třeba i boj se závislostí, což je naše doména,“ vysvětluje psycholog.

Ministerstvo nezapomnělo ani na oběti trestných činů, kdy bylo stíhání zastaveno. Advokátní komora od pondělí začne poskytovat bezplatnou právní pomoc poškozeným, jak se mají o svůj nárok přihlásit. Jde o kauzy, kde se trestní stíhání vleče déle než 8 let a přitom pachatelům nehrozí trest vyšší než 10letý a amnestie se na ně vztahuje.

Stav propuštěných na amnestii k datu 3.1.2013, 18.00 | Foto: ČTK

Martin Drtina, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme