Položili život za Česko. Osudy novodobých válečných hrdinů připomíná web In memoriam

Někteří čeští vojáci položili život v boji, jiní zemřeli při výcviku nebo nehodách. Přes dvacet jich zahynulo na zahraničních misích a sedm při výkonu služby v Česku. Jejich tváře a příběhy teď armáda připomíná na novém webu In memoriam. Portál přibližuje osudy zemřelých žen a mužů, kteří v armádě sloužili od roku 1991. Ministerstvo obrany web spustilo po třetím výročí sebevražedného atentátu v Afghánistánu, který nepřežilo pět českých vojáků.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto)

Čeští vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto) | Zdroj: Armáda ČR

„Skupina studentů z místní náboženské školy se shromáždila kolem vojáků, a pak náhle přišel výbuch," popsal před třemi lety jeden z Afghánců útok sebevražedného atentátníka na vojáky z Chrudimi a Žatce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Položili život za Českou republiku. Osudy novodobých válečných hrdinů připomíná nový web. Podrobnosti zjišťovala Evelyna Kulíšková

Byl to zatím poslední případ, kdy čeští vojáci na misi umírali. Nebyl ale jediný. Devět let před tím zabil sebevražedný atentátník v Afghánistánu Milana Štěrbu a pár týdnů po něm zahynul další voják Radim Vaculík.

„Vozidlo Humvee bylo zasaženo improvizovaným výbušným zařízením," popsala smutnou událost v dubnu 2008 armádní mluvčí Jana Růžičková.

Vojáci české armády umírali také v Iráku, Saúdské Arábii, v bývalé Jugoslávii, ale i v Česku při cvičeních, nehodách nebo podlehli těžké nemoci.

„Když jsme ztratili pět vojáků v Afghánistánu, lidé začali nosit květiny a zapalovat svíčky před budovou generálního štábu, kde je ale pomník věnovaný druhé světové válce,“ řekl Radiožurnálu ředitel odboru pro válečné veterány ministerstva obrany Eduard Stehlík.

„Najednou jsme si uvědomili, že chybí pomník mužům a ženám, kteří přišli o život jako příslušníci armády České republiky," doplnil s tím, že ministerstvo plánuje v Praze časem postavit i kamenný památník.

Veteráni mohou pracovat na záchrance

Počet žijících veteránů Stehlík odhaduje na asi 500 druhoválečných a víc než 13 tisíc novodobých. Předloni ministerstvo obrany představilo koncepci péče o tyto vysloužilce. Součástí byla pomoc při hledání nového zaměstnání.

Web In memoriam

„Cílem nové elektronické databáze je dát jména a tváře lidem, kteří položili život za naši vlast. Udržení paměti a vzpomínka na naše padlé a zemřelé v moderních válkách a ozbrojených konfliktech je totiž pro nás věcí klíčovou.“ Eduard Stehlík

Někteří veteráni by mohli najít práci třeba u pražské zdravotnické záchranné služby. Nabízí jim tříměsíční rekvalifikační kurz, po kterém můžou nastoupit třeba jako řidiči sanitek.

„Výhoda pro vojáky je režim. Pro nás to bude výhoda, že budeme pracovat s lidmi, kteří jsou zvyklí disciplíně, a k armádě patří také sebeobrana. A ta bohužel v našich ulicích někdy je potřeba,“ řekl Radiožurnálu ředitel pražských záchranářů Petr Kolouch.

Zatím se do kurzu podle něj přihlásilo osm zájemců, nastoupit by měli na podzim.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme