Polská menšina se obává, aby po sčítání nepřišla o své výsady

Poláci v Moravskoslezském kraji kritizují letošní sčítání lidu. Zatím podle nich není jasné, jak se vyhodnotí archy lidí, kteří se přihlásí k více než jedné národnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (ilustrační foto)

Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (ilustrační foto) | Foto: Jan Rosenauer

Obávají se toho, že polská menšina přijde o své výsady, říká sociální geograf Ostravské univerzity Tadeusz Siwek. Národnostní práva totiž může podle zákona uplatňovat jen ta skupina, která má v dané obci nejméně 10% zastoupení.

Přehrát

00:00 / 00:00

Sčítání lidu spustilo debaty o národní identitě mezi Poláky na Českotěšínsku. Reportáž Michala Schoffera

„V případě, že ta dvojí národnost nebude započtena jako součást menšiny, což dneska ještě nevíme, jak to bude interpretováno, ale taková interpretace je možná. V tom případě by se ten počet polské národnosti zmenšil.“

„A vzhledem k tomu, že některá menšinová práva vyplývají z početnosti, takže když počet klesne pod určitou hranici, tak některá práva, třeba na dvojjazyčné nápisy a podobně, zaniknou,“ říká Tadeusz Siwek.

Poláci debatují o národní identitě

Na Českotěšínsku se v této souvislosti začalo znovu debatovat o národní identitě. „Vsaď na Polskost", tak se jmenuje kampaň, která cílí na nerozhodné krajany. „Je fajn být sama sebou,“ říká polsky v oficiálním klipu zpěvačka Ewa Farna. Podílí se i na videu, ve kterém studenti přemýšlejí o své identitě.

Je důležité uhájit status národnostní menšiny ve všech obcích, vysvětluje cíl kampaně předseda Kongresu Poláků v České republice Józef Szymeczek. „Prozatím to je 31 obcí a doufám, že ten výsledek po sčítání lidu bude stejný.“

Cedule s dvojjazyčným nápisem | Foto: Dorota Havlíková

Kongres radí lidem, aby při sčítání uvedli polskou národnost a jazyk. Dilema řeší hlavně lidé ze smíšených rodin, říká Lenka Lasotová z Výboru pro národnostní menšiny v Bystřici.

„Věřím, že ti lidé se opravdu mohou cítit jako Poláci i Češi zároveň, a nemají s tím problém. Jenže, zákon je bohužel tak napsaný, že musíme dosáhnout těch 10 procent.“

Rada vlády pro národnostní menšiny ale ujišťuje, že pokud lidé uvedou kromě české i další národnost, bude se na ně pohlížet jako na příslušníky menšiny.

Marika Táborská, Michal Schoffer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme