Předložte nám přesvědčivé důkazy, vyzval Toman Poláky. Komise analyzuje českou odpověď

Evropská komise obdržela odpověď české strany ve sporu o kontroly polského hovězího masa. Brusel minulý týden Prahu za mimořádná opatření kritizoval a žádal jejich odvolání. Česko vyzývá v odpovědi komisi k dočasnému přijetí českých opatření. Pokud Polsko nepředloží přesvědčivé důkazy o veterinárním dozoru, opatření budou platit až do avizované změny polských zákonů, napsalo serveru iROZHLAS.cz české ministerstvo zemědělství.

Praha/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český ministr zemědělství Miroslav Toman zaslal v pátek odpověď EK kvůli kontrolám polského hovězího | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) poslal komisi odpověď v pátek. Vyzývá ji, aby dočasně přijala česká opatření.

Evropská komise: Poslali jsme Česku dopis, ať do konce týdne přestane s kontrolami polského masa

Číst článek

„Pokud k tomuto kroku nedojde, ČR vyčká na polskou stranu, až předloží přesvědčivé důkazy, že porážky probíhají za veterinárního dozoru a hygiena provozu během produkce masa splňuje legislativní požadavky,“ napsalo ministerstvo zemědělství redakci.

Pokud Poláci důkazy nepředloží, Česko vyčká se zrušením mimořádných kontrol na schválení dříve avizované nové polské legislativy, která by měla zaručit bezpečnost potravin.

Zrušte kontroly, žádá Brusel

Evropská komise v pondělí serveru iROZHLAS.cz potvrdila, že dopis z Prahy už dorazil. „Odpověď analyzujeme,“ odpověděla mluvčí Anca Paduraruová na dotaz redakce, další postup ve věci ale nekomentovala.

Téma budou ve středu odpoledne řešit český ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD) a eurokomisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis. V úterý bude Toman telefonicky hovořit se svým polským protějškem Janem Krzysztofem Ardanowským.

,V posledních dnech jsi vytáhl těžké zbraně.‘ Polský ministr se kvůli kontrolám masa opřel do Tomana

Číst článek

Podle dopisu eurokomisaře Andriukaitise z minulého pondělí měla Česká republika kontroly zrušit do neděle. Česká strana ale výzvu nevyslyšela.

„Komise přezkoumala opatření české strany a považuje je vzhledem k incidentu za disproporční. 25. února poslala českému ministrovi dopis, ve kterém žádá zrušení opatření do konce týdne,“ řekla ve čtvrtek redakci mluvčí Paduraruová.

„ČR neustoupí od těch mimořádných veterinárních opatření,“ uvedl v pátek ministr zemědělství Miroslav Toman. Podle něj je přední ochrana spotřebitele. Zesílené kontroly Státní veterinární správy nejsou podle něj zamířené jenom na Polsko, ale celkově na dovážené potraviny.

Česko může podle mluvčí Evropské komise zavést přísnější opatření a kontroly, ty ale musejí být úměrné ohrožení a v souladu s pravidly vnitřního trhu Evropské unie.

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme