Česko zruší mimořádná opatření vůči dovozu polského hovězího masa, oznámil Toman

Česko zruší mimořádná opatření vůči dovozu polského hovězího masa 25. března, pokud Polsko Česku i Evropské komisi zaručí, že přijímá všechna slíbená opatření.

Aktualizováno Brusel (Aktualizováno: 20:04 18. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Inspekce začala intenzivně kontrolovat restaurace, když vyšlo najevo, že v Polsku se dostávalo do oběhu hovězí z mrtvých či nemocných krav (ilustrační foto) | Zdroj: Profimedia

V Bruselu to v pondělí novinářům řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) po jednání s polským protějškem Janem Krzyszofem Ardanovským a eurokomisařem pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenisem Andriukaitisem.

Předložte nám přesvědčivé důkazy, vyzval Toman Poláky. Komise analyzuje českou odpověď

Číst článek

„Jednání z mého pohledu dopadlo uspokojivě,“ poznamenal ministr Toman. Polsko podle něj potvrdilo už nyní pokrok v přijímaných opatřeních, které podle českého ministra zajistí bezpečnost potravin dovážených ze země do České republiky i jinam do Evropské unie.

Některé kroky už Polsko udělalo, podotkl Toman. Do 25. března by měly v zemi skončit kontroly jatek, Varšava také počítá s určitými legislativními úpravami, ale i školeními veterinářů či zemědělců, změny se také ve spolupráci s dopravci chystají ve způsobu přepravování masa. Některé další z kroků dnes polský ministr teprve oznámil.

Evropská komise na konci února vyzvala Česko ke zrušení plošných kontrol, v dopise o to žádal právě komisař Andriukaitis. Toman v pondělí poznamenal, že nyní domluvené řešení situace je výsledkem dohody všech tří stran, tedy Polska, Česka i Evropské komise.

Seznam polských kroků

Podle mluvčí Evropské komise Ancy Panduraruové polský ministr Ardanowski a jeho tým na jednání podrobně vysvětlili všechny kroky, které Polsko v souvislosti s kauzou podniká. Uvedli například, že země zpřísní postihy a více se zaměří na podvody. Polský ministr také potvrdil, že k 25. březnu Varšava předá komisi aktualizovaný seznam prováděných kroků. „Česká republika poté, co jej obdrží, okamžitě ukončí přijatá mimořádná opatření,“ uvedla mluvčí.

Komise nás ujistila, že po předání seznamu Češi v pondělí ukončí „své neadekvátní a nadměrné kontroly“, řekl Ardanowski. Podle něj mají česká opatření znaky protekcionismu, tedy opatření k ochraně vlastního trhu způsobem, který není v EU dovolený.

Polský kabanos v Kauflandu byl falšovaný. Obsahoval méně masa, než stálo na obalu

Číst článek

Polský ministr v pondělí při rozhovoru s novináři zdůraznil, že ani na jedněch jatkách kontrolovaných v Polsku nebylo nalezeno maso, které by bylo z jakéhokoliv pohledu pro spotřebitele škodlivé. Varšava podle něj v případech, kdy jsou zjištěny nedostatky v dovozech masa ze Slovenska či Česka nesahá k jednostranným opatřením hraničícím s „obchodní válkou“, ale snaží se spolu s partnerskými státy problém lokalizovat a vyřešit.

Schůzka se podle ní uskutečnila v pracovní atmosféře a komisař Andriukaitis ocenil, že všechny strany sdílejí „odpovědnost za nezávadnost potravin EU“ a odhodlání nynější situaci vyřešit.

„Myslím, že polská strana udělala velký krok,“ poznamenal český ministr. Vyhnul se ale odpovědi na otázku, jak dalece nyní Evropská komiase tlačila na rychlé zrušení kontrol, které česká strana zdůvodňuje potřebou chránit zdraví spotřebitelů.

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáš Prouza řekl, že považuje za alarmující, že většina pochybného masa z Polska skončila ve školních jídelnách, nemocnicích a domovech důchodců.

„Je špatně, že právě děti, nemocní a staří lidé byli vystavováni největšímu riziku a stát by měl vyřešit, aby se tato situace neopakovala. Jsem rád, že se ministru Tomanovi povedlo dotlačit Polsko ke změnám, které byly velmi potřeba - a že polská strana pochopila vážnost situace a změny udělala, zejména v oblasti kontroly jatek a přepravy masa. V takovém případě má smysl plošné kontroly zrušit,“ dodal Prouza.

Šéf veterinární správy: Kontroly polského masa jsou adekvátní. Musíme mít jistotu, že přijali opatření

Číst článek

Čeští veterináři v Polsku

Podle Tomana pojedou do Polska čeští veterináři, aby si ujasnili, jak opatření v Polsku fungují. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý dodal, že Polsko v minulém týdnu informovalo Českou republiku o tom, že provedlo kontrolu více než 300 jatek.

„Polské úřady nově omezily přístup k úředním razítkům, se kterými nyní mohou disponovat jen schválení veterinární lékaři, provedly kontroly zprostředkovatelů obchodujících se skotem, posílily kontroly dobrých životních podmínek zvířat při přepravě a podobně,“ dodal mluvčí.

Mimořádná veterinární opatření, podle kterých se musí hovězí z Polska před uvedením na český trh na salmonelu testovat v akreditovaných laboratořích, platí od 20. února. Vyvolal je nález salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozí pomalé informování o dovozu masa z jatek, která v Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme