Salmonela, technická sůl i dřevitá hmota. Maso není první polská závadná potravina v Česku

Tři sta kilogramů hovězího masa z problematických polských jatek, kde mělo docházet k porážení a zpracování masa z nemocných krav, se dostalo do České republiky. V pátek to řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Nejde ale o první problém s polskými potravinami, který se v České republice objevil. Podívejte se na jejich přehled.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ceny hovězího masa na polském trhu padají, evropská média informují o dovozu zdravotně závadného masa z polských jatek, tamní hlavní veterinář musí věc vysvětlovat v Bruselu

Nejde ale o první problém s polskými potravinami, který se v České republice objevil (ilustrační foto) | Foto: Matej Leskovsek | Zdroj: Reuters

Sérii zpráv o problematické kvalitě polských potravin zahájila v roce 2012 takzvaná solná aféra. Firmy zapletené v Polsku do tohoto skandálu prodávaly technickou sůl označenou za jedlou výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám. Z těchto výroben se mohla dostat do obchodů v Polsku a zřejmě i do zahraničí.

Do Česka se dostalo 300 kilogramů závadného masa. ‚Polská strana to musela vědět,‘ řekl ministr Toman

Číst článek

V roce 2013 se na českém trhu objevilo koňské výsekové maso z Polska obsahující analgetikum fenylbutazon, které se nesmí dávat zvířatům určeným k lidské stravě. Státní zemědělská a potravinářská inspekce také zakázala prodej polských kvašených okurek a kysaného zelí, které obsahovaly zakázanou kyselinu mravenčí. Problémy byly v České republice i s polským kakaem, které ve skutečnosti obsahovalo pouze 80 procent kakaa a zbytek tvořila dřevitá hmota z drcených kakaových slupek.

V minulosti také veterináři opakovaně našli salmonelu v kuřecím, v krůtím i vepřovém mase dovezeném z Polska. Asi největší případ z posledních let se týkal vajec - v říjnu 2016 zakázala Státní veterinární správa na základě zprávy z evropského systému rychlého varování RASFF prodej 3,5 milionu polských vajec, které mohly obsahovat bakterie salmonelózy.

V únoru 2017 vyvolala pozornost zpráva veterinární správy o tom, že v Jablonci nad Nisou prodala jedna z firem zhruba 1,9 tuny kuřecího masa, které obsahovalo i bakterie salmonelózy. Celkem do Česka přišlo z Polska 3,6 tuny závadného masa, část veterináři stáhli, část šla do odpadu při úpravě. O měsíc později inspekce varovala spotřebitele, aby nejedli půlkilogramový mix polského mletého masa, který také obsahoval bakterie salmonely. Inspekce vložila informaci do RASFF.

Jablka a jed ve vejcích

Během roku 2017 i loni se několikrát objevily problémy s polskými jablky a některými druhy zeleniny, ve kterých zjistila inspekce nadlimitní množství pesticidů.

Slovensko stahuje z trhu vejce zasažená fipronilem. Přišla z Polska s potvrzením, že látku neobsahují

Číst článek

V srpnu 2017 vypukl skandál s jedem ve vejcích. Na trhu v několika zemích Evropy včetně České republiky a Slovenska se objevily miliony vajec a výrobků z nich obsahujících fipronil. V Česku pocházela podle veterinářů vejce s jedem z různých chovů z Polska. Také na Slovensko byla dodána z Polska vejce kontaminována fipronilem.

Loni v lednu podle polské televize TVN24 policie v regionu Podlesí na severovýchodě Polska náhodně objevila jatka, kde se porážela nemocná zvířata. Prokurátor, který případ vyšetřoval, uvedl, že maso z tohoto podniku „se dostalo na území celého státu i do zahraničí“. Jeho majitelé byli propuštěni na svobodu na kauci a jejich jatka nadále fungují.

Nyní je Polsko terčem zájmu opět kvůli porážkám nemocných krav a obchodování s jejich masem. Podle čtvrtečního prohlášení hlavního veterináře Pawla Niemczuka Polsko vyvezlo 2700 kilogramů podezřelého hovězího do deseti zemí EU, mezi nimiž je i Slovensko, které podle posledních zpráv dovezlo až 600 kilogramů problematického masa. V pátek Evropská komise uvedla, že se maso z problematických jatek dostalo do 14 zemí včetně Polska. V pátek český ministr zemědělství Miroslav Tomana (za ČSSD) oznámil, že asi 300 kilogramů masa z problematických polských jatek bylo přivezeno i do České republiky. Niemczuk přitom ve čtvrtek prohlásil, že se maso do Česka nedostalo.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme