Polsko se omluvilo za poslance Rutkowského

Polsko se oficiálně omluvilo za incident Krzysztofa Rutkowského. Poslanec a soukromý detektiv zadržel minulý týden v Českém Těšíně Poláka podezřelého z vraždy osvětimské notářky a dopravil ho zpět do vlasti. Podle českého ministerstva zahraničí tak porušil naše zákony. Případ šetří česká policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krzysztof Rutkowski | Foto: Michal Kamaryt

Omluvu předal do rukou českého velvyslance ve Varšavě náměstek polského ministra zahraničních věcí Andrzej Byrt. Jde o oficiální odpověď na dřívější protest Prahy proti akci poslance-detektiva, která podle vedení české diplomacie narušila mezinárodní zvyklosti i české zákony.

Ani po omluvě Polska však Černínský palác nepovažuje podle mluvčího Karla Borůvky incident za ukončený. "My nadále trváme na vyjasnění celé záležitosti, to znamená vyšetření a objasnění všech okolností případu pana poslance Rutkowskeho tak, aby se napřístě nemohl opakovat," řekl Radiožurnálu Borůvka.

Krzysztof Rutkowski zadržel muže podezřelého z vraždy minulý týden v hotelu Piast v Českém Těšíně a dopravil do Polska. Svým počínáním ale vyvolal nelibost našich orgánů: podle ministerstva zahraničí tak zneužil svůj diplomatický pas a policii se zase nelíbí porušení domovní svobody a zavlečení do ciziny.

Kauzu poslance Rutkowského vyšetřuje také polský Sejm a může Rutkowskému uložit trest za údajné zneužití diplomatického pasu při soukromé akci. Případem se zabývá také polské ministerstvo vnitra. Rutkowski odmítá, že při zadržení údajného vraha a jeho násilném převezení do Polska porušil zákony.

Radiožurnál zajímalo, proč se rozhodl jednat na vlastní pěst a riskovat tak mezinárodní skandál. "Především stav nejvyšší nouze. Stav, který mě k takovémuto jednání donutil. Když jsem zjistil, že v jednom z českotěšínských hotelů je zločinec hledaný polskou policií, musel jsem tam okamžitě odjet. O následujícím jednání mém i mých lidí věděla česká policie," vysvětlil Rutkowski. Zároveň popřel, že by rodina ženy, kterou měl unesený muž zavraždit, vypsala za nalezení vraha finanční odměnu.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme