Při cestě z polského Slezského vojvodství do Česka bude nadále nutný test na koronavirus

Při cestě z polského Slezského vojvodství budou po 15. červnu i pro Čechy nadále povinné negativní testy na nemoc covid-19. A to i přesto, že Polsko patří mezi vybrané evropské země, kde se od pondělí lidí při příjezdu do České republiky nemusí lidé prokazovat negativním testem na koronavirus.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V případech, kdy lidé negativní test nemají, musí být po příjezdu 14 dní v karanténě. | Zdroj: ČTK

Většina evropských zemí, včetně většiny Polska, spadá podle úřadu do kategorie s nízkým rizikem nákazy. Při cestě z nich nepotřebují testy Češi ani cizinci.

Chci v Polsku zákaz propagace ideologie LGBT ve veřejných institucích, řekl prezident Duda

Číst článek

.Ještě na začátku června řadilo ministerstvo celé Polsko do zemí s nízkým rizikem nákazy. Slezské vojvodství z této kategorie nyní úřad vyňal podle Renaty Povolné z tiskového oddělení ministerstva kvůli skokovému nárůstu počtu nakažených.

Mimo polského Slezského vojvodství jsou testy povinné i v případě Portugalska a Švédska

Státy se středním rizikem

Kromě zemí s vysokým rizikem nákazy koronavirem uvádí ministerstvo také dva státy se středním rizikem, a to Belgii a Velkou Británii. Při cestě z těchto zemí do České republiky musí mít negativní testy na covid-19 pouze cizinci. V případech, kdy lidé negativní test nemají, musí být po příjezdu 14 dní v karanténě.

Švédsko hlásí rekordní denní nárůst nakažených covidem-19. ‚Zvýšili jsme počet testů,‘ tvrdí úřady

Číst článek

Polsko od 13. června ukončuje kontroly na hranicích s Českem, Slovenskem a Německem, které zavedlo kvůli pandemii koronaviru. Do země tak bude možno vstoupit na všech pozemních hranicích bez udání důvodu, aniž se na příchozí bude vztahovat povinná karanténa. Až do pondělí ale stále platí při cestě z celého Polska do Česka povinnost, prokázat se při návratu negativním testem na koronavirus, nebo nastoupit do čtrnáctidenní karantény.

Kritéria semaforu

Česko povinnost prokázat se negativním testem zrušilo zatím pouze pro cesty do Rakouska, Maďarska a na Slovensko. U většiny zemí Evropské unie tato povinnost odpadne v pondělí, kdy Česko začne uplatňovat takzvaný semafor pro hodnocení rizika nákazy v jednotlivých státech.

„Parametry a kritéria tzv. semaforu vychází z hodnocení epidemiologických kritérií pro každou zemi. Kritériem je počet nakažených osob na 100 000 obyvatel. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje českým občanům sledovat před vycestováním vývoj epidemiologické situace v daných zemích,“ sdělila Povolná z tiskového oddělení ministerstva.

Vnější hranice EU zůstávají zatím uzavřené. Členské země očekávají, že by se mohly začít postupně otevírat od července pro vybrané státy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme