Pro benzin a naftu k polským čerpacím stanicím vyrazili i Češi, někde je čekají dlouhé fronty

Pohonné hmoty v Česku zdražují, cena benzinu a nafty se většinou pohybuje okolo 40 korun za litr. U našich severních sousedů v Polsku se dá natankovat až o zhruba 10 korun levněji. Tento zřejmě předvolební dárek masivně využívají taky čeští motoristé a na příhraničních benzínkách se často tvoří dlouhé fronty.

Bogatyň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Paliva v Polsku v říjnu 2023 (ilustrační foto)

Paliva v Polsku v říjnu 2023 (ilustrační foto) | Foto: Jiří Jelínek | Zdroj: Český rozhlas

V polovině října 2023 budou v Polsku parlamentní volby a tamní média a opozice upozorňují na podezřele nízké ceny na čerpacích stanicích. Toho využívají i čeští motoristé a u příhraničních benzínek se tak tvoří dlouhé fronty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Když jsem přijel, palivo neměli. Dost lidí odjíždělo pryč, jiní čekali, až obsluha stojany naplní, hlásí z čerpací stanice v polské Bogatyně redaktor Jiří Jelínek

V Bogatyni čerpací stanice Orlen prodává benzín i naftu za 6 zlotých, což je nějakých 32 korun. V Liberci mají někteří čerpadláři vyvěšenou cenu těsně pod 42 korunami, u hranic je nižší, ale nikde se nedostne na polskou úroveň.

Natankovat si do Polska proto jezdí i hodně lidí z Česka. „Když jsem přijel, palivo neměli. Dost lidí proto zklamaně odjíždělo pryč, ale jiní, zejména Češi čekají, než obsluha čerpací stanice palivo doplní. Díky rozdílu na nádrži okolo 500 korun se jim to vyplatí,“ popsal redaktor.

Výpadek trval okolo čtyř hodin, a jak podle něj uvedl řidič cisterny, která tam z Wroclavi přivezla čerstvé palivo, skutečně mají problém stíhat benzín a naftu nejen do příhraničních stanic doplňovat.

Obsluha tamní pumpy řekla, že v poslední době skutečně zažívají nebývalý zájem zahraničních motoristů, nejen z Čech, ale i z Německa, které je od Bogatyně také kousek a ceny benzínu a nafty tam jsou ještě vyšší, než v Čechách.

Proč jsou ceny tak rozdílné

V Polsku je palivo obecně levnější dlouhodobě, takový rozdíl ale tak obvyklý není. Polská opozice i některá média situaci přikládají nadcházejícím parlamentním volbám, které v Polsku budou 15. října 2023.

Polská opozice si stěžuje, že Orlen před volbami uměle snižuje ceny paliv a pomáhá vládní straně

Číst článek

Podle opozice jde o předvolební dárek, který má nynější vládní straně Právo a spravedlnost zajistit třetí volební období v řadě. Konkrétně lídr opoziční strany Nová Levice Tomasz Trela ukazuje přímo na šéfa Orlenu Daniela Obajteka. Společnost je totiž zhruba ze čtvrtiny vlastněná polským státem.

Nedaleká konkurenční stanice Horex má benzín a naftu o 80 grošů dražší. Litr obou základních paliv, nafty nebo benzínu, tak vychází na asi 36 českých korun.

Orlen vlastní síť čerpacích stanic i v Česku, a má také pod kontrolou rafinerii v Litvínově. V neděli 1. října na některých jejich českých pumpách na česko-polském příhraničí cena paliv také klesla na úroveň okolo 32 korun. U v pondělí 2. října ráno se ale ceny skokově vrátily na původní úroveň.

Poslechněte si celou reportáž, audio najdete nahoře ve článku. 

Jiří Jelínek, reČRoL Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme