Polsko vyznamenalo českou disidentku Annu Šabatovou

Bývalá mluvčí Charty 77 Anna Šabatová je ode dneška nositelkou vysokého polského vyznamenání - Velitelského kříže Řádu za zásluhy Polské republiky. Dostala ho za osobní přínos k demokratickým změnám ve střední Evropě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anna Šabatová přebírá Velitelský kříž Řádu za zásluhy Polské republiky

Anna Šabatová přebírá Velitelský kříž Řádu za zásluhy Polské republiky | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Velitelský kříž předal Anně Šabatové polský velvyslanec Jan Pastwa. Jeho nositelce ale blahopřál maršálek polského Senátu Bogdan Borusewicz, který je v Česku na státní návštěvě.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Annou Šabatovou i maršálkem Borusewiczem mluvil redaktor Martin Dorazín

„Paní Šabatová si řád zasloužila, je představitelkou té části společnosti, která byla v ostré opozici vůči režimu, takových lidí nebylo mnoho a je jich stále méně,“ řekl Borusewicz.

Sama Šabatová přijala vyznamenání s velkým dojetím. „Protože polsko-československé styky jsou důležitou součástí mého osobního života.“

Koupání v Baltu

Anna Šabatová i Bogdan Borusewicz působili v opozici, ale osobně se setkali až po roce 1989. Neřešili ovšem zásadní otázky nové doby, jak by se mohlo zdát, ale koupání v Baltském moři.

„Annu jsem do té doby znal jen doslechu, protože jsem se zabýval problémy dělníků na pobřeží. Věděl jsem o ní a Chartě 77 z Rádia Svobodná Evropa. Poznali jsme se vlastně až v roce 1990, kdy jsem měl to potěšení přivítat paní Šabatovou a jejího manžela Petra Uhla v našem domě v Gdaňsku.“

„Nejprve ale chtěli vykoupat v moři. To bylo tehdy hodně studené, já jsem se nekoupal, ale Anna skočila do moře jako tuleň a pravila, že se vykoupat musí, ať už je voda jakkoli studená. A to byl náš první osobní kontakt,“ vzpomínal Borusewicz.


„To byla jen taková drobnost, já jsem takový ten typický Čech, který když se dostane k moři, tak se vykoupe i když je 15 stupňů,“ dodala Šabatová.

Inspirace polským modelem

Česká opozice se podle ní původně chtěla polským modelem inspirovat:

„Charta 77 ve svých úvahách přemýšlela, jestli má zvolit model koru, pak se zvolil trochu organizačně jiný model, ale poslání bylo velmi podobné. Pak začaly legendární styky na hranicích, které byly do určité míry přerušeny zatčením mého otce a potom také tím, že v Polsku všichni organizovali Solidaritu. Našli se ale zase lidé ve Vratislavi, kteří přijeli a uvědomili si, že když bude svobodnější vývoj jen v Polsku, tak to nemusí dobře dopadnout. Byli v určitém smyslu prozíraví.“

„Anno, ty jsi působila v československo-polské solidaritě, ale to už byla vlastně závěrečná fáze let osmdesátých. To už byla vlastně specializovaná skupina. Předtím se všichni zabývali vším, kromě nás na pobřeží. Chtěl jsem, aby měl brali na česko-polská setkání v horách, ale Jacek Kuroň říkal, že je tolik zájemců, že to musí redukovat. Šlo přece o utajované akce. Báli jsme se víc o vás než o sebe, nás tehdy zavírali na 48 hodin, ale u vás mohl člověk dostat i několik let vězení,“ připomněl Borusewicz.

Díky těmto úzkým kontaktům mezi česko-slovensko-polskou opozicí jsou dnes naše mezistátní i mezilidské vztahy historicky nejlepší:

Maršálek polského Senátu Bogdan Borusewicz gratuluje Anně Šabatové k vyznamenání | Foto: Martin Dorazín

„Není to jen dojem, je to pravda. Naše vztahy ale různě kolísaly, vždy v závislosti na tom, jestli byla u moci bývalá opozice nebo ne. Pokud ano, naše vztahy byly velmi dobré, protože byly navázány ve velmi těžké situaci. Vždycky si víc vážíte partnera k němuž máte důvěru. A my jsme museli mít navzájem plnou důvěru. Dnes nás proto nespojují jen společné zájmy i když i těch máme hodně. Důležité je, že jsme měli a máme na čem stavět,“ zdůraznil Bogdan Borusewicz.

Důkazem je podle něj třeba polský řád Velitelského kříže, který Anna Šabatová dnes slavnostně převzala:

„Anna Šabatová měla v Chartě i jinde na starosti kontakty s Polskem, její přátelství k Polsku se potvrdilo v těžkých dobách. Je to skvělý člověk a nejvyšší čas, že dostala toto vyznamenání. I když i to je málo za to, co udělala,“ řekl maršálek polského Senátu Bogdan Borusewicz.

Martin Dorazín, Igor Maňour Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme