Začínají kontroly kamionů u polských hranic. Veterináři hledají v mase salmonelu a antibiotika

Od úterý začínají veterináři spolu s policií a celníky kvůli kauze s polským hovězím masem intenzivně kontrolovat kamiony v příhraničních oblastech s Polskem. Budou tak na hlavních silničních tazích v Královéhradeckém, Pardubickém, Libereckém a Moravskoslezském kraji. Odebrané vzorky prověří na to, zda nebyla zvířata léčena antibiotiky nebo na přítomnost bakterií salmonel.

Praha (Aktualizováno: 11:49 5. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Veterináři s policií a celníky kvůli kauze s polským masem kontrolují kamiony u hranic s Polskem. Fotografie z Královéhradeckého kraje

Veterináři s policií a celníky kvůli kauze s polským masem kontrolují kamiony u hranic s Polskem. Fotografie z Královéhradeckého kraje | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

Ze zhruba 300 kilogramů hovězího masa z problematických polských jatek, které se dostalo do České republiky, se 137 kilogramů prodalo spotřebitelům nebo restauracím. Na polských jatkách se měly zabíjet nemocné krávy.

Polovina hovězího z Polska se dostala k českým spotřebitelům ve Varnsdorfu či v Kostelci nad Labem

Číst článek

Dvacet kilogramů hovězího z problematických jatek směřovalo do Varnsdorfu v Ústeckém kraji, kde řezník všechno prodal zákazníkům. Dvě dodávky masa o hmotnosti 40 a 21 kilogramů byly v Kostelci nad Labem také prodány konečným spotřebitelům. Dalších 56 kilogramů bylo prodáno pražským restauracím.

Stát stále podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) zvažuje zákaz dovozu hovězího masa z Polska. Podle něj jde v případě dodávek hovězího masa z problémových jatek o opakované selhání polské strany. Zpoždění o informování o problémech s polskou výrobou podle ministra podkopává důvěru u veškeré polské potravinářské produkce.

Na polské producenty doléhá stín skandálu s hovězím masem, letos mohou přijít až o miliardy korun

Číst článek

Polsko je v posledních dnech terčem zájmu kvůli porážkám nemocných krav a obchodování s jejich masem. Hlavní veterinář Pawel Niemczuk ve čtvrtek prohlásil, že Polsko vyvezlo 2700 kilogramů podezřelého hovězího do deseti zemí Evropské unie, do České republiky se podle něj maso nedostalo. Následně však Polsko informaci změnilo, maso se mělo dostat do 14 evropských států včetně Česka.

Toman v pátek prohlásil, že nevěří polskému systému veterinární kontroly, protože se informace od něj postupně měnily. Občany vyzval, aby se polskému hovězímu vyhýbali a dali přednost české produkci.

Česko podle něj případně zavede mimořádná veterinární opatření, kterými by se omezil obchod, aby se polské hovězí maso do Česka nedostávalo, až po konzultaci s Evropskou komisí. Při případném zákazu by podle Tomana bylo třeba postupovat s ostatními evropskými státy jednotně, aby se problematické maso z Polska nedostalo do České republiky přes jiné unijní země.

Veterináři s policií a celníky kvůli kauze s polským masem kontrolují kamiony u hranic s Polskem. Fotografie z Královéhradeckého kraje | Foto: Martin Pařízek | Zdroj: Český rozhlas

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme