Polský farář na Karvinsku napodobí Ježíše

Dvanáct mužů ze Stonavy na Karvinsku dnes, na Zelený čtvrtek, prožije neobvyklou událost. Farář jim přímo před oltářem umyje nohy, stejně jako to dělal Ježíš dvanácti učedníkům. V malé obci obnovení starých liturgických zvyků vyvolalo nadšení. Věřící dávají do pořádku kostel, čistí lavice i podlahy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Zelený čtvrtek myje kněz věřícím nohy | Foto: Jana Šustová

„Všechno se musí blýskat,“ říká jedna ze stonavských žen, kterou v kostele vyruším zrovna v momentě, kdy myje podlahu kolem varhan. Napilno mají i stonavští muži. Spolu s kostelníkem zakrývají obrazy a kříže. „Až po oslavě Ježíšova vzkříšení se všechno odkryje. Veškeré květiny jsou nyní pryč, kostel se ozdobí až v sobotu,“ dozvídám se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Farář ve Stonavě umyje věřícím nohy

O největší událost se ve Stonavě postaral nový farář. Rozhodl se, že na Zelený čtvrtek umyje dvanácti místním mužům nohy. Symbolické gesto pokory s odkazem na Ježíše, který umyl nohy svým dvanácti učedníkům, vyvolalo v obci velký ohlas.

„Něco podobného tu ještě nebylo,“ slyším například od obyvatel Stonavy. „Nohy tu farář nikdy nikomu nemyl, nikdy! Ale vždyť je to v pořádku. Ježíš umýval nohy a náš pan farář je bude umývat také. Je to pěkné.“

Nepůjde o církevní pedikúru

Mladý polský farář Roland Manowski mi s úsměvem vypráví, že už má vše připraveno. Třeba starožitný džbán na vodu. A hlavně – přemluvil oněch dvanáct odvážlivců.

„Nejprve nebyli příliš nadšení,“ přiznává. „Ne každý je rád, když se ukazuje v kostele. Vysvětlil jsem jim však, že jde samozřejmě pouze o symbol a ať si nohy dobře připraví. Nepůjde o žádnou církevní pedikúru. Všichni si tedy nohy připraví doma, abych se při jejich polévání vodou dožil konce mše,“ usmívá se.

Ukazuje mi, kde budou vybraní muži při liturgickém obřadu sedět. Přímo před oltářem.

Nad obnovením starého velikonočního zvyku prý mladý farář nijak dlouho nepřemýšlel. „Jde o starý církevní zvyk, který dodnes povinně vykonávají biskupové v katedrálách. Biskupové mají navíc podle předpisů nařízeno nohu, kterou myjí, i políbit.“

Usměvavý farář přiznává, že teď o Velikonocích doslova neví, kde mu hlava stojí. Ostatně i příprava této reportáže představovala z časových důvodů velkou logistickou operaci. „Sama jste se mohla přesvědčit, jakým způsobem jsme se domlouvali.“

A to není vše. Na Zelený čtvrtek farář, který všem posluchačům Radiožurnálu přeje pěkné a krásné požehnané svátky Velikonoce, posvětí i nové liturgické roucho pro farnost.


Zvětšit mapu: kostel sv. Máří Magdalény ve Stonavě

Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme