Polský ministr spravedlnosti má být současně generálním prokurátorem. Opozice protestuje

Polsko zřejmě sloučí funkci ministra spravedlnosti s místem generálního prokurátora. Vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost to prosadila v Sejmu, dolní komoře polského parlamentu. Opozice protestuje, považuje to za další ohrožení demokratického systému v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti za Právo a spravedlnost Zbigniew Ziobro | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Ryszard Hołubowicz

Konzervativní polská vláda se snaží ovládnout justici, tvrdí shodně všechny opoziční strany. Podle opozice teď chce kabinet z politických důvodů rozhodovat, co budou prokurátoři vyšetřovat a stíhat, a které případy naopak odloží, což je v demokratické zemi nepřípustné.

V Polsku byly obě funkce sloučené až do roku 2010, tedy ještě za doby vlády dnes opoziční Občanské platformy. Změnu tehdejší vláda prosadila proto, že nepovažovala sloučení za ideální.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vládním záměru sloučit funkce ministra spravedlnosti a generálního prokurátora informoval varšavský zpravodaj Vít Pohanka

Ministr spravedlnosti Zbygniew Ziobro je považovaný za jestřába. Je mu 45 let a patří k tvrdému, velmi, konzervativnímu jádru strany. Má také blízko k Jaroslawu Kaczyńskému, předsedovi vládní PiS.

Novelu zákona musí ještě schválit senát a podepsat prezident. Protože má ale konzervativní strana Právo a spravedlnost v senátu většinu a prezident Duda byl jejím kandidátem, je to považované za formalitu.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme