Polský ministr spravedlnosti má být současně generálním prokurátorem. Opozice protestuje

Polsko zřejmě sloučí funkci ministra spravedlnosti s místem generálního prokurátora. Vládnoucí konzervativní strana Právo a spravedlnost to prosadila v Sejmu, dolní komoře polského parlamentu. Opozice protestuje, považuje to za další ohrožení demokratického systému v zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr spravedlnosti za Právo a spravedlnost Zbigniew Ziobro | Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Ryszard Hołubowicz

Konzervativní polská vláda se snaží ovládnout justici, tvrdí shodně všechny opoziční strany. Podle opozice teď chce kabinet z politických důvodů rozhodovat, co budou prokurátoři vyšetřovat a stíhat, a které případy naopak odloží, což je v demokratické zemi nepřípustné.

V Polsku byly obě funkce sloučené až do roku 2010, tedy ještě za doby vlády dnes opoziční Občanské platformy. Změnu tehdejší vláda prosadila proto, že nepovažovala sloučení za ideální.

Přehrát

00:00 / 00:00

O vládním záměru sloučit funkce ministra spravedlnosti a generálního prokurátora informoval varšavský zpravodaj Vít Pohanka

Ministr spravedlnosti Zbygniew Ziobro je považovaný za jestřába. Je mu 45 let a patří k tvrdému, velmi, konzervativnímu jádru strany. Má také blízko k Jaroslawu Kaczyńskému, předsedovi vládní PiS.

Novelu zákona musí ještě schválit senát a podepsat prezident. Protože má ale konzervativní strana Právo a spravedlnost v senátu většinu a prezident Duda byl jejím kandidátem, je to považované za formalitu.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme