Polský ministr zemědělství přijíždí do Česka jednat o kvalitě potravin

Vztahy mezi Českem a Polskem dlouhodobě poznamenává kvalita potravin našich severních sousedů. O tom, jak lépe ohlídat dovoz výrobků, dnes bude jednat ministr zemědělství Petr Bendl (ODS) se svým polským protějškem Stanislawem Kalembou. Ten do Prahy přijíždí několik týdnů poté, co polská ambasáda obvinila Česko z masivní kampaně proti jejich potravinám.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

nonamvěc

nonamvěc | Foto: Comstock Images

Technická sůl v potravinách nebo koňské maso s obsahem zakázaného léku fenylbutazonu - to jsou příklady polských výrobků, které v Česku narazily a našim severním sousedům pokazily pověst. Prezident Potravinářské komory Miroslav Toman kritikou nešetřil a řekl, že by dovoz polských výrobků zakázal.

„To, že už je to asi třetí čtvrtý případ, jednou sůl a končí to jedem na krysy. A ta zdůvodnění, že posypová sůl není škodlivá, že jed na krysy nebyl v koncentraci, která uškodí spotřebiteli, tak to mi přijde už úplně děsné. A myslím si, že by s tím české orgány měly něco dělat,“ nechal se slyšet šéf Potravinářské komory.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spor mezi Prahou a Varšavou o kvalitu polských potravin sleduje redaktorka Martina Spěváčková

Ministr zemědělství Petr Bendl po donedávné schůzce se svým protějškem Stanislawem Kalembou Polákům doporučil, aby si více hlídali kvalitu potravin už na svém území. „Chce-li Polsko zlepšit image polských potravin, pak pro to musí také něco udělat,“ prohlásil český ministr.

Dnes budou společně s ministrem Kalembou jednat především o tom, jak postupovat v případě, že se zajistí nekvalitní zboží, jak postihnout konkrétního výrobce nebo prodejce, který má snahu klamat zákazníka.

Poláci hájí své potraviny. Problém prý je, že Češi chtějí jen ty nejlevnější

Číst článek

„Jsme připraveni poskytnout panu ministrovi Kalembovi veškeré informace, které o zachycených nekvalitních polských potravinách máme, abych ho přesvědčil o tom, čemu Poláci stále nevěří, že se nekvalita z jejich země tady objevuje poměrně hodně. A naším společným cílem by mělo být zamezování a omezování nekvality,“ říká Bendl.

Některé případy závadných potravin z Polska
Únor 2012 - technická sůl v potravinách
Duben 2012 - závadná vaječná moučka v sucharech
Duben, květen 2012 - kyselina mravenčí v kvašených okurkách a kysaném zelí
Leden 2013 - jed na hlodavce v cukrovinkách
Duben 2013 - zakázaný lék fenylbutazon v koňském mase

Polákům se ale výroky na adresu jejich potravin hrubě nelíbí. Polská ambasáda Česko dokonce obvinila z masivní kampaně, jejímž cílem je vytlačit polské výrobky z českého trhu.

Polští potravináři jsou navíc připraveni spor řešit i v Bruselu.

„Kritizování polských potravin a především paušalizování, to znamená vztahování jednotlivých případů na import veškerých potravin z Polské republiky, je neoprávněný protekcionismus. Je to bourání důvěry, které má sloužit k uvolnění místa na trhu pro české potraviny,“ řekl Jeřy Dživiecki z polské ambasády.

Český zákazník se ale podle Bendla začal sám na trhu orientovat, přestal některé potraviny nakupovat a mezi ně z části patří i ty z Polska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl ministr zemědělství Petr Bendl

„V této oblasti se zákazník konečně snaží něco konat, což vítáme, protože máme zájem na tom, aby sem přicházely potraviny, které jsou kvalitní. Je třeba z trhu nekvalitu vytlačovat tak, jak to dělají Němci a ostatní. My se musíme přizpůsobit,“ dodává Bendl.

Záchyt zbožíz dovozu, které má problém, je v průměru podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce 14 až 15 procent, u polského 25 procent, u českého zboží, které drží značku Český výrobek, je to do jednoho procenta, říká prezident Potravinářské komory Toman.

„My chceme, aby nebyla nahrazována dražší složka levnější, respektive když už se to stane, tak aby to bylo uvedeno na obale. Aby nedocházelo k podvodům,“ žádá Toman.

Ten navíc připomíná, že se na obalech změnila pouze velikost písma. „My tlačíme na to, aby v zákoně byla povinnost země původu, výrobce a hlavní složka, která je v potravině."

Do Polska už jen pro květiny. Aféry s masem mění zvyky zákazníků v pohraničí

Číst článek

mta, Martina Spěváčková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme