Polský poslanec obhajoval kontroverzní zásah

Polský poslanec Krzysztof Rutkowski obhajoval v Praze svůj případ. Minulý týden v Českém Těšíně na Karvinsku zadržel jako soukromý detektiv třiadvacetiletého Poláka podezřelého z vraždy. Způsobem zadržení vyvolal mezinárodní skandál. Rutkowski lituje toho, jak se k celému případu česká policie a veřejnost staví. Svým zásahem ale porušil mezinárodní úmluvy a české zákony. Nyní svůj postup vysvětluje policistům na Pankrácké služebně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničních věcí ČR | Foto: Jan Rosenauer

Podle policie se zřejmě dopustil dvou trestných činů, a sice porušování domovní svobody a zavlečení do ciziny. Poslance však chrání imunita. Čeští diplomaté mu vytýkají, že během převozu zadrženého mladíka přes hranice zneužil diplomatický pas, který jako poslanec vlastní. Těšínský případ vyvolal oficiální protest české diplomacie, podle které porušil mezinárodní zvyklosti, bilaterální smlouvy a české zákony. Polský velvyslanec přislíbil, že se Varšava za incident omluví.

Rutkowski dopadl třiadvacetiletého muže z jihopolské Brzezinky minulý víkend v pokoji těšínského hotelu Piast. Mladý muž je jednou ze tří osob podezřelých z vraždy osvětimské notářky. Podle některých zpráv chtěl poslanec získat odměnu, která byla vypsána za dopadení hledaného muže. V sázce je zřejmě i Rutkowského poslanecká imunita a licence soukromého detektiva.

Markéta Kaclová, Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme