Polští podnikatelé registrují drahá firemní auta v Česku, ušetří až statisíce

Luxusní auta s českými značkami se podle polských novinářů stále častěji objevují v tamních obcích a městech. Za volantem ale nesedí Češi, nýbrž Poláci. Pro tamní podnikatele je totiž mnohem levnější nechat registrovat auto v Česku. Ušetří v přepočtu až stovky tisíc korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vozidla značky Audi. (ilustrační foto)

Vozidla značky Audi. (ilustrační foto) | Foto: Zdeněk Trnka | Zdroj: Český rozhlas

Podmínkou je, aby drahé auto bylo napsané na českou firmu. Tu si přitom mohou polští podnikatelé založit levněji a za mnohem kratší dobu než v Polsku. Levnější a rychlejší je i evidenční kontrola auta. Čeští úředníci auto zaregistrují na počkání.

„My už nic dál nezkoumáme, jen vydáme doklady, registrační značky, vybereme poplatek a tím to vlastně pro nás končí,“ popisuje referentka evidence vozidel českotěšínské radnice Iveta Mikušová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Polští podnikatelé stále častěji využívají auta s českou registrační značkou. Ušetří až statisíce korun. Jak to funguje, zjišťoval ve slezském příhraničí Michal Polášek

Hlavní důvod, proč Poláci registrují auta v České reoublice, jsou daně. V Polsku totiž jako v jediné zemi v Evropské unii platí speciální daň na vozidla s objemem motoru nad dva litry.

„Zákazník musí v Polsku zaplatit spotřební daň ve výši 19 procent navíc,“ vysvětluje Anita Swoboda, která v polské části Slezska řídila sekci pojištění aut v jedné z pojišťoven.

V Polsku navíc daňové úřady striktně hlídají, zda se auto používá jen pro firemní nebo také pro soukromé účely. U většiny aut si tak mohou jejich majitelé při nákupu nebo servisu odečíst jen polovinu zaplacené daně z přidané hodnoty.

„Jestli zadeklaruje 100 procent odpočtu DPH, tak musí psát knihu jízd velmi podrobně. A je šance, že bude hodně kontrolovaný přes finanční úřady,“ dodává Anita Swoboda.

České zákony sice také vyžadují, aby firmy doložily, jak řidič s autem jezdí, knihu jízd ale často podnikatelé sepisují až dodatečně. A kontroly probíhají jen v případě velkých nesrovnalostí.

„Naprosto nejjednodušší je předložit evidenci jízd, evidenci provozu vozidla, která je prokazatelná, váže na tachometr, na najeté kilometry a tak dále,“ říká Petra Homolová z Finančního úřadu pro Moravskoslezský kraj.

„Správce daně může mít pochybnost o správnosti vykázaných údajů v daňovém přiznání v jakémkoliv okamžiku,“ dodává.

U dvoumilionového auta můžou Poláci ušetřit až půl milionu korun. Kolik jich takto ve své rodné zemi jezdí s českými značkami, lze podle úřadů jen odhadovat. Odbory dopravy ani finanční úřady totiž nesledují, kde se auta pohybují.

Michal Polášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme