Polští právníci vyslechli exministra Palase ke kauze Unipetrol

Exministr zemědělství Jaroslav Palas nemá žádné informace o tom, že by privatizaci Unipetrolu polské skupině PKN Orlen provázela korupce. Palas byl členem bývalé vlády Vladimíra Špidly, která nabídku polského holdingu vyhodnotila jako nejvýhodnější a Unipetrol mu nakonec prodala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaroslav Palas

Jaroslav Palas | Zdroj: ČTK

Prostřednictvím českých vyšetřovatelů se Palase ptali odborníci z krakovské prokuratury, kteří vyslýchají české politiky a byznysmeny, aby zjistili podrobnosti o celém případu: " Ano, tato otázka existovala. Samozřejmě nevím o tom, že by někdo něco někomu nabízel."

Někdejší manažer PKN Orlen Krzystof Kluzek před vyšetřovací komisí polského Sejmu vypověděl, že podle informací, které získal od polského lobbysty Jacka Spyry, měli při prodeji Unipetrolu inkasovat čeští a polští politici úplatky za více než 1 miliardu korun.

Exministr Palas dále uvedl, že nevěděl o tom, že kazašská státní společnost nabízela za Unipetrol zhruba o 5 miliard korun více než polská skupina. Palas prohlásil, že kdyby těmito poznatky disponoval, pro privatizaci Unipetrolu PKN by zřejmě nehlasoval.

Naopak bývalý poslanec za ČSSD Josef Hojdar včera uvedl, že nechápe, proč vláda vyřadila při privatizaci petrochemického holdingu Unipetrol kazašského zájemce o koupi této společnosti. "Nedostali jsme vysvětlení, proč vláda rozhodla, že bude vyřazen kazašský zájemce z důvodu bezpečnostního rizika. My jsme ty Kazachy doporučili na prvním místě, protože nabídli nejvíce, kolem 15 až 16 miliard korun, tedy o zhruba tři či čtyři miliardy více než druhý zájemce. Tím byl PKN Orlen," konstatoval včera Hojdar před novináři.

Milan Kopp, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme