Polští věřící směřují přes Česko do Říma

Hraniční přechody se připravují na vysoký počet polských věřících, kteří směřují do Vatikánu. Právě dnešní den by měl být nápor na hranicích největší. Poutníci míří především na přechody v Chotěbuzi Bohumíně a Českém Těšíně na Karvinsku. Zvýšený provoz se očekává i na Náchodsku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kolona kamiónů na dálnici

kolona kamiónů na dálnici | Foto: Věra Luptáková | Zdroj: Český rozhlas

Také tisíce Čechů postupně odjíždějí do Vatikánu na zítřejší pohřeb papeže Jana Pavla II. Na odjezd se například chystá také autobus věřících z Dolních Bojanovic a dalších obcí Hodonínska.

Podle našich zpravodajů v terénu byly posíleny dopravní hlídky. Mimo jiné i proto, že polské řidiče provází poměrně špatná pověst. Proč? Jednou z věcí z věcí je rychlost. V Polsku už sice platí stejné rychlosti v obci a mimo obec jako u nás, ale Poláci často nedodržují rychlost. K jejich stylu jízdy patří i to, že ne vždy dají blinkry a že dost dlouho, často zbytečně, jedou v levém, rychlejším, pruhu.

Když předjíždějí jiné auto, tak mnohokrát "na doraz", takže se zařadí těsně před protijedoucím vozidlem. A co není v Polsku výjimkou je předjíždění auta, které už samo předjíždí.

Naši řidiči by měli být ve střehu také kvůli technickému stavu polských autobusů. Vyjedou zřejmě i starší vozidla a nemusejí být v nejlepším stavu.

Poláci odjíždějí všemi dostupnými dopravními prostředky, indiciálně i ve skupinách. Na cestu se vydaly celé farnosti, školní třídy a oddíly polských skautů. Ti počítají s tím, že cesta potrvá dlouho a v Římě budou nocovat pod širým nebem.

"S sebou si bereme pivo, čaj, spacáky, karimatky a trochu jídla, modlitební knížky a samozřejmě doklady," říká polská skautka na nádraží ve Varšavě.

"Myslím si, že hlavně bychom si měli zjistit, jaké bude v Římě počasí," říká jiný polský poutník, čekám, že tam bude teplo, takže si s sebou beru hlavně nápoje a slyšel jsem, že si máme vzít i krémy na opalování, kdyby slunce pálilo.

Martin Dorazín, Hana Ondryášová, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme