Poměry ve vysokém školství se zásadně měnit nebudou, tvrdí ekonom Münich

Systém financování ve vysokém školství zůstane při starém, protože akademici a vláda se jako už několikrát předtím neshodnou. Zákon o vysokých školách ani zákon o finanční pomoci studentům, kvůli kterým akademická obec pořádá veřejné protesty, se zřejmě nepodaří prosadit. Ve 20 minutách Radiožurnálu to předpověděl ekonom, člen NERV a spoluautor Bílé knihy terciárního vzdělávání Daniel Münich.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filozofická fakulta Univerzita Karlova

Filozofická fakulta Univerzita Karlova | Foto: Filip Jandourek

„Oni se nedohodnou. Akademici, reprezentace bude vždy protestovat. Víc nebo míň, ale nikdy nebude naprostý konsensus v tom, co by mělo být. Těch pokusů už bylo několik a většinou to skončí tím, že nakonec nebudeme nic moc dělat, uděláme pár drobných úprav a zachováme status quo, kterému každý rozumí,“ říká Münich a pokračuje:

„Sice to moc nefunguje, žádné zázraky ten systém až na výjimky negeneruje, ale dokážeme s tím všichni žít, protože v České republice je panický strach, že cokoliv se udělá, dopadne ještě hůř, než je.“

Vysoké školy oznámily další protestní akce na přelom února a března, pokud vláda nevyhoví jejich námitkám k věcným záměrům obou zákonů.

Dvacet minut Radiožurnálu
Rozhovor s aktérem významné události uplynulých hodin vysílá Radiožurnál od pondělí do pátku od 17 hodin (před večerními Ozvěnami dne) a v repríze po půlnoci. Štěpánka Čechová a Martin Veselovský si zvou osobnosti politiky, ale i vědy, kultury či sportu.

Veronika Neprašová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme