Podle poslanců ČSSD by neměla být pomluva trestným činem. Ochranu osobnosti údajně zajišťuje soukromé právo

Z trestního zákoníku by mohl zmizet čin pomluvy, za kterou hrozí v základní sazbě až roční vězení. Vyškrtnutí navrhli v novele poslanci vládní ČSSD Jan Chvojka a Ondřej Veselý. Ochranu osobnosti podle nich dostatečně zajišťuje soukromé právo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka | Foto: Ladislav Křivan / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Až roční trest odnětí svobody nyní hrozí za sdělení takového nepravdivého údaje o jiném člověku, který je „způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu“. Nejvýše dvouletou sazbu zákoník předpokládá u pomluvy šířené sdělovacími prostředky nebo na internetu.

Sněmovna komunistu Ondráčka ke stíhání nevydá. Podívejte se, jak poslanci hlasovali

Číst článek

Nový občanský zákoník

Předkladatelé poukazují na to, že čest a dobrou pověst člověka chrání nový občanský zákoník. Oběť pomluvy se může v civilním sporu domáhat i přiměřené náhrady škody a nemajetkové újmy. „Takovou sankci lze považovat za přiměřenou a dostačující,“ napsali Chvojka a Veselý v důvodové zprávě. Náhrada podle nich může mít i sankční charakter.

„Trestný čin pomluvy je rovněž možné zneužít v politické diskusi či proti nezávislým médiím, novinářům," argumentují poslanci sociální demokracie pro jeho zrušení.

Předlohu nejprve posoudí vláda. Rozhodnou o ní zákonodárci. Autoři navrhli, aby nabyla účinnosti okamžitě vyhlášením ve sbírce. Policisté by trestní oznámení, kterých jsou podle předkladatelů desítky ročně, odkládali.

Kalousek žaluje Babiše. Chce omluvu za slova o rozkrádání ministerstva a zabití lidí přes padáky

Číst článek

Debata o trestnosti pomluvy se naposledy vedla ve Sněmovně v souvislosti s policejní žádostí o vydání Zdeňka Ondráčka (KSČM) k trestnímu stíhání. Trestní oznámení na něho podal bývalý prezidentský kandidát Michal Horáček kvůli Ondráčkovu rozhovoru pro server Eurozprávy.cz v polovině loňského prosince před prezidentskou volbou. Ondráček v něm o Horáčkovi řekl, že „je podle dostupných informací bývalý vekslák a spolupracovník StB s krycím jménem Sázkař“. Horáček jakoukoli spolupráci s někdejší komunistickou Státní bezpečnostní popřel.

Sněmovna nakonec Ondráčka ke stíhání nevydala. Mezi poslanci vedle dalších argumentů zazníval také názor, že Horáček měl záležitost řešit civilní žalobou, nikoli trestní cestou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme