Bavorsko rezervuje pro Česko 100 lůžek intenzivní péče. Babiš vyloučil uzavření hranic s Německem

Bavorsko rezervuje pro případ české potřeby 100 lůžek intenzivní péče. Žádost o pomoc, pokud by to bylo nutné, by podalo ministerstvo zdravotnictví. Na tiskové konferenci po jednání s bavorským ministerským předsedou Markusem Söderem to ve středu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Politici nehovořili o konkrétních možnostech spolupráce, co se týče personálního zajištění nemocnic, řekl Babiš.

Praha (Aktualizováno: 17:13 4. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bavorský premiér Markus Söder | Foto: Michael Dalder | Zdroj: Reuters

Český premiér dále vyloučil úplné uzavření hranic s Německem, i podle Södera by to mělo negativní dopad na ekonomiku obou zemí. „Tento projev solidarity je pro nás důležitý. Domluvili jsme se, že pokud by to bylo potřeba, a doufejme, že to nebude potřeba, tak aktivace by přišla ze strany našeho ministerstva zdravotnictví,“ uvedl Babiš.

Do Česka může přijet až 300 vojenských zdravotníků z NATO. Sněmovna schválila jejich pobyt

Číst článek

„Je to samozřejmě velkorysé gesto a chci jen potvrdit, že v případě potřeby na bavorské straně budeme postupovat recipročně,“ dodal. Podle Babiše po celou dobu koronavirové epidemie solidarita v Evropě funguje.

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) nadále platí i nabídka Saska případně přijmout české pacienty s koronavirem ve vážném stavu. „Nicméně se nejedná o nabídku, která by byla v tuto chvíli aktuálně využita. Je to možnost pro případ, že by například v některém regionu nedostačovala kapacita našich nemocnic,“ řekl na středeční tiskové konferenci.

Jeho náměstek Martin Smolek doplnil, že by se o tématu mělo jednat na úrovni českého a německého ministerstva zdravotnictví příští týden.

Babiš také poděkoval Söderovi za to, že bavorská vláda hradí testy pro zahraniční pracovníky, kteří mají povinnost nechat se jednou za týden otestovat na covid-19.

Německo zařadilo Česko od 25. září mezi rizikové oblasti. Návštěvník, který nemá výjimku a neprokáže se negativním testem na covid-19, musí na 14 dnů do karantény. Čeští pendleři mají od bavorské vlády výjimku.

„Vylučuji, že by mohlo dojít k uzavření hranic,“ řekl Babiš. Ani podle Södera to není v plánu.

Německo daruje Česku sto plicních ventilátorů. O další německé pomoci se podle velvyslance jedná

Číst článek

„Učinili jsme celou řadu důležitých kroků, které mají rozšiřování pandemie zabránit. Jde nám především o to, abychom zachovali funkční ekonomiku, hospodářské podniky, školy a mateřské školy. Dobré je, že otevřené hranice jsou na obou stranách doprovázeny analogickými a velmi podobnými opatřeními. Pro nás je důležité, aby i lidé z Česka mohli přijíždět. Máme celou řadu zaměstnanců z Česka, kteří pracují zejména ve sféře ochrany zdraví a medicíny,“ poznamenal bavorský premiér.

Podle Babiše politici řešili také problematiku islámského terorismu, v Evropě se v posledních dnech stalo několik útoků. Je nutné zastavit ilegální migraci, řekl český premiér.

Södera také požádal o spolupráci na modernizaci železnic, zrychlení vlakového spojení mezi Prahou a Mnichovem a navýšení kapacity přepravy osob i zboží mezi Karlovarským krajem a Bavorskem. Zlepšilo by to podle něj ekonomickou spolupráci. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme