Pomoc horské služby potřebuje čím dál víc lidí

Pomoc horské služby České republiky potřebuje rok od roku víc návštěvníků hor. Loni to bylo na 7 tisíc případů. Horská střediska lákají turisty i v létě a tak už neplatí, že horští záchranáři mají sezonu jen v zimě. Přesto je doba lyžování nejpernější částí roku. Ke zhruba 60 stálým zaměstnancům Horské služby teď přibylo asi 40 sezónních. Někteří z nich budou sloužit i na nových stanicích. Například na Kramolíně na Šumavě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

horská služba | Foto: Jan Rosenauer

Jak Radiožurnálu řekl Adolf Klepš náčelník krkonošské horské služby, po třech letech se vrací služba na Labskou boudu. "Tahle služebna má pro nás význam hlavně proto, že jsme na exponovaném pracovišti. Máme aktuální informace o počasí, stavu sněhové pokrývky. Můžeme vydávat aktuální varování, zprávy o tom, jaká je aktuální povětrnostní situace. Pracovník tu také tráví týden nepřetržité služby, je na místě u úrazu nebo zdravotního problému podstatně dřív, takže může zprostředkovat přímo v tom exponovaném místě v hřebenových partiích."

Na Labské boudě v Krkonoších slouží jeden pracovník. Má k dispozici veškeré technické vybavení včetně skútru. Kromě záchranných akcí také sleduje údaje o počasí pro Český hydrometeorologický ústav.

Markéta Kaclová, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme