Pomoc Japonsku nabízejí i Češi. Adra už vybrala 3 milióny

Japonsku v tísnivé situaci nabídlo humanitární pomoc už více než stovka zemí a téměř dvě desítky mezinárodních organizací. Japonská vláda vítá pomoc především v podobě speciálních vyhledávacích, záchranných a zdravotnických týmů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženy připravují improvizovanou snídani v japonské oblasti Minamisanriku, zasažené zemětřesením a vlnou cunami

Ženy připravují improvizovanou snídani v japonské oblasti Minamisanriku, zasažené zemětřesením a vlnou cunami | Zdroj: ČTK

Japonci už také požádali Evropskou unii hlavně o materiální podporu. Zásoby docházejí mimo jiné ve zhruba dvou a půl tisících nouzových útulcích v oblasti katastrofy, v nichž našlo útočiště přes půl milionu lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Humanitární pomoc Japonsku. Ptáme se mluvčí organizace Adra Česká republika Terezy Svobodové.

Přímo v Japonsku už operují organizace Červený kříž nebo Lékaři bez hranic. Zapojily se i české humanitární a charitativní organizace, mimo jiné Český červený kříž, Adra, Česká katolická charita či Armáda spásy.

Pomoc dostanou evakuovaní lidé

Rozdíl v pomoci Japonsku, jedné z nejvyspělejších zemí světa, tady je, řekla Rádiu Česko mluvčí organizace Adra Česká republika Tereza Svobodová:

„Velice se to liší třeba s postupy práce, jako tomu bylo na Haiti loni. V podstatě celý systém reakce na mimořádné události je poměrně dobře zpracovaný ze strany státních a městských složek, takže v tuto chvíli ještě pořád probíhá jednání státních složek a neziskových organizací o tom, jakým způsobem by ty neziskové organizace měly pomáhat a mohly se zapojit. Předpokládá se, že se budou hlavně starat o lidi, kteří byli evakuovaní a v tuto chvíli žijí v evakuačních centrech.“

„Předpokládá se, že se budou zajišťovat ty předměty evakuovaným, to znamená na pořízení dek, vody, jídla, osobní hygieny, ale třeba i dětských plenek a dětského mléka,“ dodala mluvčí.

Adra využije partnerské kanceláře, věci nakoupí v Japonsku

Adra svůj tým do oblasti určitě nevyšle. „Naše velká výhoda je v tom, že Adra funguje networkově, to znamená, že má partnerské kanceláře ve 125 zemích světa a mimo jiné i Japonsku, takže s naší kanceláří v Japonsku jsme v kontaktu už od začátku, sdílíme informace a na pomoc jim jsme otevřeli veřejnou sbírku a DMSky a podpoříme jejich projekt pomoci finančně,“ upřesnila Svobodová.

Prozatím je projekt pomoci ve fázi vyjednávání a plánování: „Naši pracovníci jsou v terénu a mapují situaci, nicméně už ve městě Sendai otevřeli dvě dobrovolnická centra, odkud se snaží pomáhat evakuovaným. Včera například došlo k prvním distribucím teplého jídla,“

Zájem o sbírku je podle Terezy Svobodové z Adry poměrně velký: „V tuto chvíli už celková částka jak na DMSkách, tak na účtu dělá dohromady kolem 2 miliónů 700 tisíc.“

Čísla účtů a DMS pro pomoc Japonsku:
Adra: 40284028/0300, variabilní symbol 394, DMS ADRA na číslo 87777
Armáda spásy: 475335533/0300, variabilní symbol 222, DMS ARMADASPASY na číslo 87777
Český červený kříž: 222826/5500, variabilní symbol 999, DMS CCK na číslo 87777
Charita ČR: 55660022/0800, variabilní symbol 135, DMS CHARITACR na číslo 87777
Cena jedné DMS je 30 korun, humanitární organizace obdrží 27 korun

Marián Vojtek, Magdalena Slezáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme