Pomoc postiženým záplavami pokračuje

Pro všechny, kteří v souvislosti s povodněmi potřebují právní radu nebo informace z oblasti státní správy a sociálního zabezpečení, zřídil Úřad veřejného ochránce práv bezplatnou informační linku. Je v provozu v pracovní dny od 8:00 do 16:00 hodin a její číslo je 0800 202 808.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vykládání humanitární pomoci

vykládání humanitární pomoci | Foto: Jan Rosenauer

Na Sdružení nevidomých a slabozrakých - Porozumění se mohou obracet lidé zdravotně postižení, kterým záplavy ještě víc zkomplikovali život. Sdružení zajistí sociální služby, především: poradenství, osobní asistenci, vyřizování na úřadech nebo doprovod k lékaři. Telefonní číslo, na které můžete volat je 019 - 74 70 127.

Záplavami nejvíce postižené pražské části Karlín a Holešovice nutně potřebují další dobrovolníky na likvidaci povodňových škod. Pomoci je třeba především při nakládání odpadu. Dobrovolníci se mohou hlásit na těchto pražských telefonních číslech 24 91 68 05 nebo 24 91 24 30 a nebo 24 92 38 11. Potřebná je minimálně stovka lidí.

Informace o pražské městské hromadné dopravě: od pondělního rána jezdí metro na trase B ze Zličína až do stanice Smíchovské nádraží. České dráhy zrušily mimořádnou kyvadlovou dopravu, kromě spojení mezi smíchovským a hlavním nádražím a mezi Masarykovým nádražím a Běchovicemi. Ode pondělí už není pražská MHD zdarma. Doba platnosti jízdenek se prodloužila - nepřestupní platí o 15 minut déle a přestupní o půl hodiny. V centru v Myslíkově ulici jezdí ode dneška tramavaj č. 21.

Do karlínské zóny A platí stále zákaz vjezdu. Mohou sem přijíždět pouze rezidenti, a to denně od 17.00 do 21.00. Pro jejich informaci byl vydán orientační plánek s dopravním režimem v této oblasti.

V Praze začíná vyšetřování dalšího podezření z obecného ohrožení při povodních. Úřady mají zjistit, proč nebyla do chráněného přístavu odtažena loď Kristian-Marco, která při záplavách kotvila poblíž Národního divadla. Plavidlo při povodni ohrožovalo především Karlův most. Magistrát uvažoval o tom, že loď, pokud ji voda utrhne, potopí. Nakonec ji uchytily dva tanky na Smetanově nábřeží. Policie v metropoli už vyšetřuje také případnou trestní odpovědnost za katastrofálně zaplavené metro.

Znovu se zaměříme na zásady, jak nakládat s potravinami z prodejen či výroben, které byly zasaženy povodní. Podle České zemědělské a potravinářské inspekce nesmí být do oběhu uváděny potraviny, které byly v přímém kontaktu se záplavovou vodou. To platí i o výrobcích v hermeticky uzavřených obalech. Nikdo totiž nemůže zaručit, že obaly nepropustily vodu, která může obsahovat choroboplodné zárodky, toxiny nebo ropné látky.

Potraviny, které byly uloženy v zatopených prodejnách nebo skladech a nebyly v přímém kontaktu se zátopovou vodou, je možné uvádět do oběhu jen v případě, že jsou hermeticky uzavřené. Ostatní výrobky, vzhledem k tomu, že byly vystaveny působení enormního vlhka a zápachu, není možné uvádět do oběhu. Pokud ČZPI zjistí prodej potravin, které byly prokazatelně v kontaktu se záplavovou vodou, bude to klasifikovat jako úmyslné poškozování zdraví spotřebitele a uloží vysoké pokuty.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme