Pomoc rodinám malých diabetiků je podle Drábka dostatečná. Změnu nechystá

Rodiče diabetických dětí pobírají od letošního roku výrazně nižší sociální dávky. Mnoho z nich se kvůli tomu dostalo do finančních problémů. Stát už jim nově nedává rodičovské příspěvky, aby mohli s nemocnými dětmi zůstat doma až do jejich sedmi let. Práci si přitom lidé hledají těžce, školky totiž děti s cukrovkou odmítají. Ministr práce a sociálních ale novou úpravu hájí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

diabetes, cukrovka

diabetes, cukrovka | Zdroj: Stock Exchange

„Rodin s podobnou situací máme tady v Moravskoslezském kraji hodně. V dnešní době bylo samozřejmě složité zůstat s dítětem do sedmi let i na tom příspěvku, který byl vlastně do minulého roku 7 600 korun a od nového roku byl zrušen,“ potvrzuje Šárka Nosálková z ostravského sdružení Dítě s diabetem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Šárce Nosálkové z ostravského sdružení Dítě s diabetem vadí, že se školky nechtějí o nemocné děti starat

„A nyní rodiče musí řešit složitější situaci a ve většině případů školky odmítají pečovat celodenně o dítě s diabetem mellitus a rodič nemá jinou volbu, než se evidovat na úřadu práce,“dodává.

V současné době dostávají rodiče dětí s diabetem příspěvek na péči takzvaného prvního stupně, který činí zhruba tři tisíce korun. K vyššímu stupni a větší státní podpoře se prý přes síto posudkových testů nemají šanci dostat.

Zrušený příspěvek přitom podle Nosálkové vycházel pouze z diagnózy dítěte a rodič nemusel procházet složitými schvalovacími procesy.

Rodiče diabetických dětí se bouří proti změnám v sociálních dávkách

Číst článek

„Největší zádrhel je opět v samotném procesu posuzování. Ten je nastaven především pro lidi s tělesným, případně mentálním hendikepem. Posuzuje, zda dítě komunikuje, dokáže se najíst, samo obléct. To samozřejmě dítě s diabetem zvládá, potřebuje pomoct s jinými úkony. A především je neustále ohroženo poklesem glykémie, což znamená, že kdyby ten režim nedodržovalo, tak je ohroženo na životě,“ vysvětluje.

Ombudsman zkoušel pomoci

O svízelné situaci rodičů diabetických dětí jednalo sdružení i s úřadem veřejného ochránce práv. Ombudsmanovo prohlášení, podle kterého musí školky malé diabetiky přijímat a pečovat o ně, se ale podle Nosálkové nedodržuje.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 si ovšem za novou úpravou stojí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek byl hostem Ranního interview

„Situace nebyla v pořádku zejména v minulém období, kdy byly vlastně tři různé křížící se dávky pro rodiny se zdravotně postiženými dětmi. Byl to rodičovský příspěvek prodloužený do sedmi let věku dítěte, příspěvek na péči, sociální příplatek. A dávky byly přiznávány každá zvlášť bez ohledu na to, že se vlastně dublovaly,“ upozorňuje.

A pokračuje: „Pokud se chceme zaměřit na rodiny s dětmi, kde je vyšší stupeň zdravotního postižení nebo kde je opravdu sociálně velmi napjatá situace, tak to znamená někomu přidat a někomu ubrat.“

Výše rodičovského příspěvku pro všechny stejná

Ministerstvo proto neuvažuje, že by mohly matky nemocných dětí znovu dostávat rodičovské příspěvky až do sedmi let věku dítěte, jak navrhuje sdružení Dítě s diabetem. Rodičovský příspěvek by podle Drábka neměl být odvozován od zdravotního stavu dítěte.

Dodává, že od ledna si rodiče mohou volit délku a výši tohoto příspěvku pobíraného v měsíčních splátkách. Celková výše příspěvku je pro všechny 220 tisíc korun a rodiče ho pobírají do čtyř let věku dítěte.

Pečuje o dítě s cukrovkou. Přesto musí na úřad práce

Číst článek

„Předpokládám, že ta rodina pobírá na zdravotně postižené dítě příspěvek na péči, to je 3000 korun. Jenom pro porovnání, pokud je někdo postižený dospělý, tak má nárok na 800 korun měsíčně. Takže to je ta základní podpora ze strany státu. A potom se samozřejmě snažíme pomáhat co nejlépe v nalezení práce, ale v současné době ekonomické stagnace to skutečně není jednoduché,“ říká Drábek.

Navíc podle něj rodiče dětí s diabetem mohou požádat o zvýšení příspěvku na péči z důvodu sociální situace rodiny, což jim přinese další dva tisíce měsíčně.

Andrea Brtníková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme