Pomoc z EU je nejistá, zlobí se starostové po povodních

Česká republika bude žádat o peníze z evropského fondu solidarity na pomoc s likvidací škod, které vznikly na severu Čech během srpnových povodní. O systémové pomoci postiženým českým regionům má vláda rozhodnout do konce září. Jenže zima se blíží a vyplavení Severočeši začínají být netrpěliví.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně srpen 2010 - Raspenava

Povodně srpen 2010 - Raspenava | Foto: Milan Krupka

Například podle starosty těžce postižené Chrastavy Michaela Canova bude problém v tom, že peníze z evropského fondu solidarity jsou nejisté. Česko se musí při podání žádosti spojit s podobně postiženým Saskem a Polskem. Navíc lze maximálně získat 162 milionů korun, a to nestačí ani na obnovu pětitisícové Chrastavy.

Informaci o tom, že až koncem září bude jasno o tom, kolik města a obce dostanou, přijal starosta se slovy, že je to katastrofa. Město podle něj potřebuje peníze okamžitě na obnovu mostů a lávek, aby děti vůbec mohly chodit do školy.

Starosta Frýdlantu Dan Ramzer zase sdělil, že město bude muset v rámci nejhoršího scénáře zažádat banky o půjčky, aby mohlo do oprvního sněhu obnovit základní infrastrukturu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Višňové.mp3

Liberecký kraj dostal bezprostředně po povodních čtyřicet milionů korun. Města a obce z toho zaplatila odvoz odpadu, technickou pomoc a opravy. Peníze došly, přitom jsou nutné na základní obnovu infrastruktury.

Vesnice na Frýdlantsku vypadají jako po válce. Zničené vybavení domácností už lidé vyvezli, otloukli mokré omítky, vytrhali podlahy a teď čekají.

„Máme zedníka, až se to usuší, začne se dělat. Doufám, že se to do Vánoc stihne, protože máme dvě děti a v tomhle žít s celou rodinou je hodně těžké,“ postěžovala si paní Kateřina z postižené oblasti. Vadí jí, že sušení bude kvůli špatnému počasí trvat dlouho.

Lidem pomáhají dary a kaplan

Paní Ivaně zase pomáhá překonávat deprese práce při obnově domácnosti a také v zaměstnání: „Když máme odpolední, tak se snažím dopoledne něco udělat a pak jdu do práce,“ řekla.

Lidé se alespoň mohou radovat z darů, které dostávají z celé země „Lidé pomáhají, což je moc hezké. Včera jsme dostali třeba pračku,“ potěšilo pana Martina.

Psychickou vzpruhu přinášejí lidem ve Višňové vojenští kaplani, například David Tomšík. „Potřebují naději, materiální zabezpečení a výhled, že škody, ke kterým došlo, budou moci s pomocí státu a obcí napravit,“ uvedl kaplan.

Je dobré, že vláda dává peníze státním organizacím na opravu železnic a silnic první tříd, říkají starostové na Frýdlantsku. „My ale taky potřebujeme peníze na opravu místních silnic a mostů. A ty jsme nedostali,“ dodávají.

Ivana Bernáthová, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme