Pomočená zeď nebo oříšky v podchodu. Čichová mapa představuje vůně a zápachy Brna

V podchodu pod nádražím voní oříšky, nedaleko naopak nelibě páchne pomočená zeď. Brněnští studenti sestavují takzvanou čichovou mapu jihomoravské metropole. Záznam může přidat každý, zatím se jich sešlo několik stovek. Studenti je na jaře vyhodnotí a předloží zástupcům brněnského magistrátu s výzvou, aby se pokusil vybraná místa zlepšit. K vonícím místům pak chtějí organizovat vycházky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čichová mapa Brna

Čichová mapa Brna | Foto: Čichová mapa - brnosmrdi.cz

Vonící a páchnoucí místa jsou opomíjenou složkou života nejen v Brně. Pětice studentů Masarykovy univerzity se rozhodla upozornit na problémová místa a naopak vyzdvihnout ta, která stojí za návštěvu.

Studenti v lednu spustili čichovou on-line mapu. Obyvatelé i návštěvníci Brna mohou na webech brnovoni.cz nebo brnosmrdi.cz do mapy zanést bod, ostatní pak o něm hlasují.

Češi dávají na web černý kouř ze sousedova komína. Bonzáctví, volají kritici

Číst článek

„Sbíráme záznamy všeho druhu, při vkládání je návštěvník webu zařadí do kategorií, které slouží k lepší orientaci. Teprve po vložení ale ostatní hlasují, jestli dané místo voní či zapáchá, názory se totiž mohou lišit,“ přibližuje student přírodovědecké a filozofické fakulty Martin Svatoň.

Kromě přesného místa na mapě určí lidé zdroj vůně nebo zápachu v kategoriích jídlo, příroda, město, zvířata a jiné. Musí také definovat intenzitu, tedy zda je cítit trvale, jednorázově nebo opakovaně. Každé místo je navíc možné sdílet na sociálních sítích a diskutovat o něm.

„Podle hlasování návštěvníků se vložené body automaticky seřazují do takzvané pachparády. Ta naznačuje, která místa v Brně nejvíce voní a nejvíce smrdí,“ doplňuje Svatoň s tím, že v budoucnu chtějí s kolegy uspořádat vycházky po těch nejvoňavějších místech.

S místy se silným zápachem mají naopak studenti Masarykovy univerzity zcela jiné plány. „Jakmile shromáždíme dostatek záznamů o místech s obtěžujícím zápachem, máme v plánu předat je odboru životního prostředí brněnského magistrátu, a podniknout tak první krok k řešení situace,“ popisuje další člen týmu Jiří Kalina, doktorand na přírodovědecké fakultě.

Prozatím se podařilo shromáždit zhruba 500 záznamů.

Anna Jadrná, Tomáš Kremr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme