Ponižující osobní prohlídky, lůžko bez matrace. Ombudsmanka kritizuje zacházení se zadrženými

Ombudsmanka Anna Šabatová při kontrolách policejních cel našla nedostatky v zacházení se zadrženými. Kritizuje ponižující osobní prohlídky, nedostatečné informace o právech zadržených, špatné vybavení cel hygienickými potřebami i odebírání brýlí.

Brno (Aktualizováno: 15:18 29. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ombudsmanka Anna Šabatová | Foto: Adam Kebrt | Zdroj: Český rozhlas

Za nepřiměřený zásah do soukromí považuje Šabatová například osobní prohlídky, kdy donaha svlečený člověk musí dělat dřepy.

„Pokud není opravdu závažné podezření, že ten člověk něco ukrývá, myslím si, že takto by prohlídka vypadat neměla. Obecně by měla vždycky probíhat na místě, kde nejsou ti lidé vystaveni očím dalších osob, měla by ji vždy provádět osoba stejného pohlaví a jsou určitě situace, kdy by mohla být velmi zběžná,“ řekla podle Radiožurnálu Šabatová.

Pokuta za ležení na trávě nebo sezení na míči? To je přece absurdita, říká ombudsmanka Šabatová

Číst článek

V předchozích dvou letech zkontrolovala Šabatová 47 policejních cel předběžného zadržení ve 14 obvodních oddělení policie. Kontroly cel se konaly neohlášeně, v různou denní i noční dobu a týkaly se cel určených pro umístění lidí delší než šest hodin. Ombudsmanka to v úterý uvedla na tiskové konferenci.

Člověk umístěný v cele musí být podle zákona poučen o svých právech a povinnostech. Jak ombudsmanka uvedla, podle závazného pokynu policejního prezidenta má dostat standardní formulář poučení a má právo, ponechat si ho u sebe po celou dobu omezení osobní svobody.

Jak ale Šabatová uvedla, na některých odděleních dostávají lidé formulář o poučení jen na výslovnou žádost. Obsah poučení také není v celé republice stejný. Na některých odděleních formuláře lidé nedostávají vůbec, mohou si ho jen přečíst a zapamatovat.

Chybí matrace i toaletní papír

Podle ombudsmanky je také chybou, že policie nemá interní předpis, za jakých okolností a jakým způsobem provádět osobní prohlídku. „Veškeré úkony policie musí být prováděny tak, aby nedocházelo k ponižujícímu jednání, aby se minimalizoval pocit trapnosti," uvedla ombudsmanka.

Policie by se podle ní měla zaměřit i na vybavení cel. Například ve vícehodinových celách není podle ní možno tolerovat lůžko bez matrace. Odpírání spánku, což může lůžko bez matrace způsobit, patří podle Šabatové ke znakům špatného zacházení.

Za klamavou reklamu nese odpovědnost ten, kdo ji vyrobil, i ten, kdo ji šíří, prohlásil úřad ombudsmana

Číst článek

Automaticky by měl být vydáván toaletní papír, stejně jako zubní kartáček. Podle ombudsmanky je také chybou, když lidem umístěným do cel policisté plošně odebírají brýle.

Zprávu z návštěv ombudsmanka zaslala policejnímu prezidentovi a bude požadovat, aby ji informoval, jaká přijal obecná doporučení. Rozešle ji i na všechny okrsky, kde jsou cely předběžného zadržení, těch je v Česku asi 150. V návštěvách policejních cel chce Šabatová pokračovat.

Policejní prezidium zatím kritiku od veřejné ochránkyně práv komentovat nechtělo. "Zpráva paní ombudsmanky, která se týká policejních cel, nám byla doručena včerejšího dne. Nyní se pochopitelně musíme s touto zprávou důkladně seznámit, a až následně budeme případně poskytovat vyjádření k věci," uvedl mluvčí prezidia Jozef Bocán.

Do cely předběžného zadržení může být člověk umístěn během trestního řízení do rozhodnutí o vzetí do vazby, nebo propuštění.

Vlasta Gajdošíková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme