Nalákal 4000 lidí do fondu, ale neinvestoval. Policie obvinila člověka z podvodu za více než miliardu
Národní centrála proti organizovanému zločinu ve spolupráci s Finančním analytickým úřadem odkryla případ podvodu spáchaného prostřednictvím neveřejného alternativního fondu. Do něj vložilo přes 4000 lidí přibližně 1,5 miliardy korun. Fond ale neinvestoval. Detektivové obvinili jednatele společnosti, kterému hrozí až deset let vězení.
„V této věci došlo k obvinění jedné osoby. Uvedená osoba měla prostřednictvím nabídky investic vylákat finanční prostředky od více než 4000 osob v souhrnné výši cca 1,5 miliardy Kč. Předmětný fond však dle našich závěrů měl pracovat na principu tzv. Ponziho schématu,“ popsal na webu policie mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.
Policie obvinila tři cizince z organizování prostituce na jihu Čech. Hrozí jim až dvanáct let vězení
Číst článek
V rámci Ponziho schématu jsou investorům připisovány fiktivní zisky. Ty jsou vypláceny z nově získaných vkladů, a ne skutečných výnosů investic.
„Většina prostředků u tohoto typu fondů pak slouží k neoprávněnému obohacení osob ovládajících fond a k výplatě vysokých provizí za získávání dalších klientů,“ doplnil Ibehej.
O tom, kdo peníze dostane, a kdo ne, rozhoduje provozovatel fondu. Když ve fondu nezbudou peníze, zkrachuje a vyplaceni jsou jen někteří investoři. Schéma je pojmenované po italském podvodníkovi Charlesi Ponzim, který působil v USA. Nebyl ale prvním, kdo tento systém použil.
„Díky včasnému zásahu policie a spolupráci s Finančním analytickým úřadem se podařilo zajistit majetek v hodnotě téměř jedné miliardy korun,“ řekl Ibehej. Jednatel firmy je stíhán pro trestný čin podvodu, za který mu hrozí pět až deset let vězení.