Popálená Natálka odjela po osmi měsících z nemocnice

Tříletá Natálka, která letos v dubnu při žhářském útoku ve Vítkově utrpěla rozsáhle popáleniny, byla dnes dopoledne propuštěna z nemocnice. Dojíždět bude jen dvakrát týdně na převazy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Natálka s maminkou při odchodu z nemocnice | Zdroj: ČTK

Malou Natálku odvezla z fakultní nemocnice její maminka Anna Siváková v kočárku. Odjeli do do nového domu Budišova nad Budišovkou, který rodina koupila za peníze z veřejné sbírky.

"Hlavně, že má Natálka postýlku, má kde spát. Pocity se nedají popsat, jsem prostě strašně moc šťastná, že to vyšlo a můžeme domů," řekla Anna Siváková při odchodu z nemocnice.

Primářka ostravského popáleninového centra Zdenka Crkvenjaš mluví v případě Natálky o zázraku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s primářkou popáleninového oddělení Fakultní nemocnice Ostrava Zdenkou Crkvenjaš o tom, kolik trpělivosti, času i bolesti se skrývá za léčbou tříleté Natálky z Vítkova i za co vděčí pacienti s popáleninami výzkumu americké NASA

"Je to velice silná holčička, poslední odběry byly naprosto v pořádku. Děti v jejím věku s čtvrtinovým postižením měly jaterní problémy a museli jsme je poslat na transplantaci jater. Je téměř neuvěřitelné, že je Natálka bez nějakého postižení," řekla Zdenka Crkvenjaš Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návrat Natálky do nového domova zaznamenala Andrea Čánová. Poslechněte si její reportáž

Lékaři ale varují, že teď je největší nebezpečí infekce, protože dítě je vyčerpané a má oslabenou imunitu. Rodiče s ní musí rehabilitovat a pravidelně mazat jizvy. V budoucnu Natálku pravděpodobně čeká ještě několik operací.

Rodině od jarního útoku žhářů pomáhal Kumar Višvanatan z občanského sdružení Vzájemné soužití. V Radiofóru Českého rozhlasu 1 připomněl, že rodina si z veřejné sbírky sice pořídila dům, jeho úpravy ale zdaleka nejsou u konce a pomoci nevládních organizací i veřejnosti bude ještě zapotřebí.

"Pro Natálku sice máme krásnou postýlku, ale chybí mnoho dalších věcí." Vyřešené podle něj zatím není vytápění domku, hotová není koupelna a Natálčiny sestry nemají ani postele.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci rodiny Natálky přiblížil v pořadu Radiofórum Kumar Višvanatan z občanského sdružení Vzájemné soužití

Ultrapravicoví extremisté zaútočili na domek rodiny z Vítkova v noci na 19. dubna. Do budovy vhodili tři zápalné láhve naplněné benzinem. Natálka utrpěla popáleniny druhého a třetího stupně na osmdesáti procentech těla a lékaři byli v prognózách skeptičtí.

Policie kvůli útoku obvinila čtyři muže z Opavska a Bruntálska. Hrozí jim 12 až 15 let vězení, případně i výjimečný trest.

Igor Maňour, Andrea Brtníková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme