Popáleniny patří k nejčastějším dětským úrazům. Ročně se v Česku popálí 600 dětí

Říká se, že když si děti hrají, nezlobí. Jenže někdy se zdánlivě nevinná hra může proměnit v tragédii. V Česku se ročně popálí 600 dětí. Letos v březnu byl jedním z nich osmiletý Daniel, který měl popáleniny třetího stupně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operační sál | Foto: Jan Kubát

Osudný se mu stal stoh slámy, který jeho kamarádi zapálili. Daniel byl přímo v ohnisku. Plameny mu zasáhly 90 procent těla, lékaři ho zachránili. Na Vánoce jde školák domů.

„Přivezli nám ho rovnou z místa úrazu vrtulníkem,“ říká Richard Kubok, ošetřující lékař, který se sedm měsíců staral o Daniela.

Nejdříve byl přijat na jednotku intenzivní péče, kde se stav musel stabilizovat. Dýchal za něj přístroj a chirurgické výkony byla zapotřebí naplánovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o osmiletém Danielovi přínáší reportérka Květa Bílá

Léčba trvala pět měsíců, kdy byl Daniel akutně ohrožený na životě. Pak už začal sám dýchat. K zahojení mu pomohly také moderní přístroje.

„Pokrok je obrovský, před nějakými deseti, dvaceti lety by určitě dítě nepřežilo,“ vysvětluje. Dodává však, že i dnes toto uzdravení není standardní výsledek. Daniel má totiž výjimečnou hojivost, bojovnost a vůli.

Mnozí mluví o zázraku, to slovo ale nemá rád primář Kliniky popáleninové medicíny Vinohradské nemocnice v Praze Ludomír Brož.

„Je to jeho vůle k životu, na druhém místě umění našich doktor a sester. Bez toho by to nešlo dohromady,“ míní.

V Česku se každý rok popálí 600 dětí. Kapacita popáleninových zařízení je vyčerpaná. Nadace Naše dítě a společnost Rossmann rozdaly proto bezmála čtyři miliony korun nemocnicím v Praze, Brně a Ostravě.

„Jsou to bolavá zranění a vzhledem k současnému stavu zdravotnictví České republiky, kde nejsou peníze skoro na nic, tak jsme velmi rádi, že jsem mohli vydatně podpořit tři popáleninová centra,“ říká ředitelka nadace Zuzana Baudyšová.

Z nemocnice odchází Daniel zahojený. Důsledky popálení si ale ponese celý život.

Lékaři proto apelují na rodiče, aby děti skutečně nepřišly do kontaktu s ohněm ani s horkými nápoji. A když už k nějaké nehodě dojde, okamžitě zranění začít chladit a zavolat záchranku.

Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme