Popeleční středou začíná křesťanům postní období

Dnes je Popeleční středa, kterou křesťanům začíná postní období a končí doba masopustu a veselí. V praxi připadá Popeleční středa na 46. den před Velikonoční nedělí. Kvůli nepravidelnému výpočtu data Velikonoc je její termín každý rok jiný.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Postní plátno v kostele sv. Salvátora v Praze

Postní plátno v kostele sv. Salvátora v Praze | Foto: Jiří Prinz

Popeleční středa jedním ze dvou dnů přísného půstu, kdy se má člověk najíst nemasité stravy pouze jednou denně. Při bohoslužbě se udílí popelec – čela věřících jsou poznamenána popelem ze spálených ratolestí „kočiček“ jako symbolem marnosti, pomíjivosti. Věřící se tak zasvěcují dílu pokání.

Postní období trvá 40 dnů a je přípravou na nejdůležitější křesťanský svátek – Velikonoce. „40 dní je symbolický počet – 40 je v Bibli číslovka přípravy: 40 let putovali Izraelité do zaslíbené země, 40 dní šel prorok Eliáš k Horebu, 40 dní se postil Ježíš na poušti,“ upozorňuje kněz a teolog Tomáš Halík.

Mnoho věřících si v postním období připomíná konečnost a směřování vlastního života a snaží se osvobodit se od věcí, které je spoutávají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kněz Tomáš Halík vysvětloval ve Světě o osmé smysl popelce a pokání

„Začíná období takového zlidnění, zvážnění. Půst znamená také střídmost, odříkání si jak jídla, tak i třeba v dnešní době přemíry informací, například televize, internetu a podobných věcí,“ přiblížil kněz František Hylmar.

Dalším prvkem půstu je almužna, kdy by měl člověk prostředky, které ušetří odřeknutím něčeho, věnovat na nějaký dobrý účel.

Charita proto na Popeleční středu zahajuje ve spolupráci s římskokatolickými farnostmi takzvanou Postní almužnu. V kostelech najdou lidé papírové schránky, do kterých mohou odkládat peníze na dobročinné účely.

40denní půst nelze brát doslova

Číst článek

Marek Navrátil z Arcidiecézní charity Olomouc Radiožurnálu vysvětlil, že postní almužna potrvá do Květné neděle:

„Po tu dobu si lidé nosí domů papírové krabičky, ve kterých mohou shromažďovat peníze za to, co si odřeknou během postní doby. Peníze budou potom použity na financování buďto přímé pomoci potřebným nebo na některé projekty, které charita právě ve prospěch těch potřebných provozuje.“

V Městské knihovně proběhne Popelec umělců

Akademická farnost Praha dnes pořádá v pražské Městské knihovně tradiční Popelec umělců, Tomáš Halík po něm bude v nedalekém kostele Nejsvětějšího Salvátora sloužit bohoslužbu s udílením popelce.

Tradice Popelce umělců vznikla na konci první světové války v pařížské katedrále Notre Dame, kde byla sloužena mše za umělce padlé ve válce. Od té doby se taková bohoslužba v evropských metropolích koná každoročně, je příležitostí k setkání světa církve a umělců.

„V naší farnosti působí celá řada umělců nejrůznějšího druhu, ale zveme i umělce, kteří zrovna nejsou praktikující věřící, protože jsme přesvědčeni, že svět víry a umění mají k sobě bytostně blízko – oba se vyjadřují symboly, vždycky se doprovázely,“ vysvětluje Halík.

Radoslava Kvasničková, Zuzana Filípková, Helena Berková, Lucie Maňourová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme