Svoz odpadu platí v Karviné magistrát. ‚Měli jsme množství nezaplacených poplatků,‘ říká primátor

Některá města od příštího roku zdražují poplatek za svoz odpadu. Radnice chtějí přimět své obyvatele, aby lépe třídili, a na skládky se tak dostávalo co nejméně odpadků. Místem, kde to neplatí, je Karviná. Tamní zastupitelé schválili, že i od nového roku budou mít lidé popelnice zadarmo. Náklady zůstávají na bedrech magistrátu.

Karviná Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříděný odpad. Červená popelnice na roušky a respirátory.

Proč zůstává svoz odpadu v Karviné zdarma? (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Nazdobeným centrem Karviné kráčí pomalým krokem senior Ladislav Michalík. Právě vyšel z lékárny a to, že ani příští rok se obsah jeho peněženky neztenčí o náklady za popelnice, jen vítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Proč zůstává svoz odpadu v Karviné zdarma? Zjišťovala Andrea Čánová

„To víte, že to pomůže. Zase ušetřím na jiné výdaje. Musím zaplatit byt. Zvlášť pro důchodce, ale i pro mladé,“ říká pro ostravský rozhlas.

Karvinský primátor Jan Wolf z ČSSD zdůrazňuje, že příští rok bude pro lidi zvláště v jeho městě těžký. Končí těžba a ceny zboží i služeb zdražují, proto se rozhodli nechat popelnice zadarmo.

„Covidová situace domácnostem určitě nepomohla. A když víte, jak jdou ceny energií nahoru, tak lidé se z toho budou muset otřepat a zase si na vyšší ceny energií zvyknout. Takže než abychom dělali nějaké další podpory, tak jsme se rozhodli, že ještě ten rok 2022 zvládneme tím, že alespoň touto formou lidem pomůžeme,“ vysvětluje.

Slovensko zavádí od ledna zálohování plastových lahví a plechovek. Chce snížit množství odpadu

Číst článek

Námitky, že se náklady jen přesouvají na bedra radnice, primátor odmítá. „Měli jsme velký objem nezaplacených poplatků. V případě, že to znovu naběhne, tak sice budeme mít na papíře, že máme vybrat 25 milionů, ale vybereme možná 10 nebo 15 milionů a zbytek budeme exekučně vymáhat po lidech, které budou ve špatné sociální situaci,“ podotýká.

Třeba sousední Bohumín systém odpadového hospodářství úplně mění. Nabízí lidem, aby si sami vybrali, jak velkou popelnici a kontejner budou používat. A hlavně aby ještě více třídili. Mohou také požádat o to, aby k nim popeláři jezdili méně často, a tím ušetřili.

„Podmínkou je dodržet minimální kapacitu 55 litrů na osobu a měsíc. Například čtyřčlenná rodina, která bude využívat kontejner o objemu 120 litrů s vývozem jednou za 14 dnů zaplatí ročně 3120 korun, tedy 780 korun na osobu,“ vypočítala mluvčí radnice Jana Končítková.

Ke zvýšení letos přistoupila řada měst kvůli tomu, že se zvýší zákonný poplatek za ukládání odpadu na skládkách. Zatímco doposud se za tunu odpadu platilo 500 korun, nyní to bude 800 a v roce 2030 dokonce 1850 korun.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme