Poplach v Neratovicích; další únik chlóru ze Spolany

Situace v neratovické Spolaně se po dalším úniku chlóru uklidnila. Lidí v okolí zase mohou vycházet ven. Nikdo ale neví, kolik nebezpečného plynu se vlastně do ovzduší dostalo. Vedení firmy tvrdí, že to bylo asi 500 kilogramů. Další asi dvě tuny se dostaly do Labe, jenže zředěné vodou nejsou zdaleka tak nebezpečné. Jsou hlášeny první případy poškození porostů chlórem ve vzduchu: zemědělcům zničil porosty, spálil jehličnany a zničil v nich zelené barvivo-chlorofyl. Podle managementu chemičky zaměstnanci manipulovali s chlórem bez jeho vědomí. Porušili tak nejen předpisy, ale i dohody se záchranáři. Oba úniky vyšetřuje nyní policie. Spolanou najatý specialista na vypracování krizového auditu přirovnal situaci ve skladu firmy k malému Černobylu. Další odčerpávání chlóru bude pokračovat zřejmě až v pondělí. To se rozhodne až v neděli dopoledne.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spolana Neratovice

Spolana Neratovice | Foto: Jan Třeštík

Podle mediálního zástupce Spolany Jana Martínka v areálu během sanačních prací prasklo potrubí a v Neratovicích a okolí byl ve 20:45 vyhlášen třetí stupeň chemického nebezpečí. Podle něho šlo ale jen o preventivní opatření a nikdo nebyl evakuován.

Asi 200 až 500 kilogramů chloru uniklo podle prvních odhadů v noci z neratovické Spolany. Radiožurnálu to řekl generální ředitel Unipetrolu Pavel Švarc. Ten je teď přímo na místě a téměř nepřetržitě dohlíží na vyšetřování včerejších událostí. Jak se zjistilo, s chlorem začali manipulovat sami zaměstnanci - aniž by o tom vedení Spolany vědělo. "Přečerpáním z jednoho tanku do druhého bylo přetaženo 1-2 tuny chloru do toho prázdného tanku. Ten je umístěn v uzavřeném skladu. Z toho tanku, z té 1-2 tuny uniklo určité množství, řekněme významné množství do vnitřní atmosféry toho skladu. A teprve prostřednictvím určitých netěsností unikl ten chlor do ovzduší, takže ty odhady se mohou odhadovat mezi 200 až řekněme maximálně, ale to je příliš velké číslo, taky 500 kilogramů."

Město Neratovice použilo podle starosty Stanislava Moravce všechny prostředky k varování občanů. "Sirény, hlášení rozhlasem i rozhlasovým vozem. Lidé mají zavřít všechny dveře a všechna okna. V žádném případě nemají vycházet ven," zdůraznil neratovický starosta v pátek večer pro Radiožurnál.

Plyn neohrozil obyvatele sousedních vesnic, protože jeho koncentrace naměřené v okolí chemičky byly asi stokrát nižší, než zdraví ohrožující množství. Přesto policie vyšetřuje havárii jako podezření z trestného činu obecného ohrožení. Vedení Spolany se po jednání s ministrem vnitra Stanislavem Grossem dočasně ujal přímo ředitel Unipetrolu. Gross už totiž zástupcům Spolany nedůvěřuje. Porušili podle něj dohody z minulého týdne, kdy z chemička ohlásila první únik chloru.

"Dohoda byla taková, že manipulace s těmi nebezpečnými látkami - především jde tedy o chlór - teď neproběhne bez asistence mých lidí, bez asistence hasičského záchranného sboru ... a bohužel došlo tady k manipulaci, která byla bez vědomí mých lidí, a která byla příčinou té současné situace".

Ani ekologové Spolaně nevěří: Občané opět nebyli podle ekologického sdružení Arnika informováni včas. Jak Radiožurnálu řekl místopředseda Arniky Jindřich Petrlík, někteří obyvatelé v okolí jen odhadovali, co se děje. "Konkrétně sdružení Arnika volali zemědělci z obce Kozly, kde odhadovali, že se něco děje, jenom podle houkajících sirén v dálce v Neratovicích a když vyšli ven, tak viděli, že se na ně valí nějaký mrak a podle svých zkušeností odhadli, že tedy došlo k úniku chlóru."

Ve Spolaně a okolí provádí šetření krizový štáb města Zlína. Jeho mluvčí Dana Dáňová potvrdila slova ekologů. Také podle jejich šetření byla informovanost obyvatel naprosto nedostatečná. Jeho pracovníci byli v kritickou dobu v obcích a i oni potvrdili, že informace k obyvatelům nedorazily. "V těch obcích jsme v tu dobu byli a ti občané prostě informováni nebyli. S čím jsme se setkávali, tak především s neustálým nářkem občanů obcí, že Spolana je neinformovala. On ten chlor má naštěstí tu výhodu, že je cítit, takže ti lidé ho ucítí, ale v tom všem stresu, který oni prožili v souvislosti s tou velkou vodou, když se mají v tuhle chvíli ještě potýkat s chemickými haváriemi, nikdo se nemůže divit, že jejich emoce jsou víc než záporné."

Spolana ale jakoukoli kritiku odmítá. Mluvčí Unipetrolu Tomáš Zikmund Radiožurnálu řekl, že systém varování obyvatelstva byl naprosto v pořádku a vše proběhlo tak, jak mělo. "O včerejším úniku chloru ze Spolany Neratovice byli občané v okolních obcích, města Neratovice informováni naprosto včas, přesně podle krizových plánů jak města, tak Spolany, tak jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému, takže celkové hodnocení té informovanosti a rychlosti a způsobu je velmi dobré. Nemohu komentovat vyjádření jakéhosi krizového štábu města Zlína, od starosty zpětnou vazbu nemám zatím."

V chemičce zasahovali po celou noc policisté, armáda a hasiči, kteří skrápěli vzduch v areálu vodní mlhou. Snažili se tak jedovatý plyn rozředit a dostat k zemi. S napětím se vyhodnocoval pohyb látky. Jestliže by se šířila k obydlím, musela by nastat evakuace. Lidé si proto měli připravit evakuační zavazadla.

Jak ale Radiožurnálu pozdě v pátek večer potvrdil Zbyněk Štajnc z Hasičského záchranného sboru Mělník, evakuace lidí v tu dobu nebyla nutná. Bylo totiž bezvětří, chlór se držel v kruhu. Okolní obce byly varovány, avšak koncentrace byly hluboko pod zraňujícími parametry.

Tisková mluvčí středočeské policie Soňa Budská později řekla Radiožurnálu, že mrak postupoval od Neratovic na obec Libiš. Byla proto uzavřena silnice I/9 od Líbeznic směrem na Mělník. Obyvatelstvo bylo vyzýváno, aby mokrými hadry utěsnilo spáry a nevycházelo.

Únik chlóru podle odborníků zdraví obyvatel v okolí chemičky neohrozil. Specialisté měřili koncentrace chlóru nejen v Neratovicích na Mělnicku, ale i v dalších obcích ve směru větru od Spolany. Žádná naměřená hodnota ale nedosáhla úrovně, která by znamenala skutečné ohrožení lidí. Potvrdil to operační důstojník mělnických hasičů Jiří Nalezínek. Podle něj už v těchto chvílích mohou lidé zase ven: "Dnes v noci o půl jedné byl odvolán třetí stupeň chemického poplachu ve Spolaně a byl snížen na druhý stupeň. To znamená, že pro obyvatelstvo z toho nevyplývají žádná omezení a mohou se zcela volně pohybovat. Na všechny obecní a městské úřady, kterým byl oznámen třetí stupeň, tak jim bylo toto snížení stupně na dvojku oznámeno."

Už druhému úniku ze Spolany šlo podle některých ekologů zabránit. Technologie v továrně jsou podle nich zastaralé a obsluha s nimi nezachází s dostatečnou opatrností. Navíc prý Spolaně opět chybí údaje o tom, kolik nebezpečného plynu se dostalo do ovzduší. Radiožurnálu to řekl místopředseda sdružení Arnika Jindřich Petrlík. "Tomu úniku se dalo asi zabránit, kdyby zacházeli s chlorem zaměstnanci Spolany opatrněji a kdyby dodržovali ta dohodnutá pravidla, která kritizoval i ministr Gross . Vypadá to, že šlo opět o poruchu potrubí, v podstatě to je stejná příčina úniku jako během povodní. Problém je v tom, že se opakuje situace, že Spolana jenom zhruba odhaduje, kolik kilogramů chloru uniklo a obávám se, že veřejnost se většinou nedozví úplně přesná čísla."

Ještě před vyhlášením třetího stupně chemického nebezpečí bylo oznámeno, že asi několik desítek tun chlóru ze Spolany se rozpustilo při povodních ve vodě. Specialisté to zjistili, když poprvé po povodních vstoupili do skladu. Podle mluvčího chemičky Jana Martínka prý chlór rozpuštěný ve vodě nepředstavuje ohrožení životního prostředí. Látky byla vodou dostatečně zředěna. S jeho závěry ale ostře nesouhlasí ekologové.

Spálené jehličí a doslova odbarvené rostliny - to za sebou nechal chlór uniklý z neratovické Spolany v nedaleké lesní školce. Vzorky zničených sazenic dostali včera agrochemici v Ústředním kontrolním a zemědělském ústavu v Brně. Podle ředitele Karla Trávníka ale zamoření půdy chlórem v okolí chemičky nehrozí: "Pokud jde o škodlivou účinnost chloru, tak ta může být buď z ovzduší, kdy přímo spálí listy rostlin. Pokud se dostane do půdy a je to okamžitě v kontaktu s rostlinou a ta rostlina ji včetně ještě nějakých dalších živin přijme, tak jsou možné nějaké škody, ale dlouhodobé uchovávání chloru v půdě nepřichází v úvahu, protože chlor je velice rychle vyplavitelný a je nakonec součástí chloridu draselného nebo i některých dalších hnojiv." Podle ředitele Trávníka daleko větší nebezpečí představují pro životní prostředí těžké kovy nejen z chemiček, ale například i z dolů na Příbramsku. Odborníci nyní v zaplavených oblastech čekají, až vyschne půda, aby z ní mohli odebrat vzorky.

Při tak velkém úniku chemikálie ze Spolany mohlo být životní prostředí dotčeno - tvrdí ale Petrlík. O větším znečištění podle něj svědčí i to, že si lidé žijící v okolí chemičky stěžují na poškození zeleně. Obyvatelé z okolí Neratovic prý také nevěří tomu, že při poruše ve starém skladu uniklo minulý čtvrtek do ovzduší jen 14 kilogramů chlóru, jak tvrdí Spolana.

Případnou trestní odpovědností za chybné kroky v ochraně obyvatelstva při únicích chlóru a při povodních se zabývá policie. Odborné posouzení, co, kdy a v jaké koncentraci uniklo do okolního prostředí, by měla vypracovat Česká inspekce životního prostředí.

Markéta Kaclová, Marek Janáč, Milan Kopp, Naděžda Hávová, Jana Zemanová, Lenka Rákosová, Pavla Kvapilová, Štěpánka Čechová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme