Za pronásledování Kubka hrozí muži až rok vězení. Policie obvinila i Peterkovou

Policie obvinila Janu Peterkovou ze šíření poplašné zprávy. Nepravomocně odsouzená dezinformátorka na svém facebooku například zveřejňovala lživé informace o úmrtí seniorů v pečovatelském domě po vakcinaci proti koronaviru. Policie začala trestně stíhat i Patrika Tušla, který opakovaně pronásledoval šéfa lékařské komory Milana Kubka.

Praha (Aktualizováno: 20:20 26. 1. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Peterková na demonstraci proti protikoronavirovým opatřením 1. ledna 2021

Oba obvinění sdíleli svá videa na internetu (ilustrační foto) | Foto: Petr Topič | Zdroj: Profimedia

Patrik Tušl patří mezi hlasité kritiky vládních opatření, často vystupuje na protivládních demonstracích a kritizuje očkování proti koronaviru. Tušl se snažil opakovaně vyzpovídat lékaře Milana Kubka. Natáčel se u toho a slovně na lékaře útočil.

„Dobrý den, pane Kubek. Můžeme se zeptat? Proč jste nechtěl, aby se lékaři očkovali a teď je do toho nutíte. A proč nutíte děti, aby se očkovaly? Můžete nám na to odpovědět, prosím vás? Diváci uvidí, jak jste arogantní. Chováte se jako diletant?“ ptá se Tušl lékaře na jednom z videí, které sdílel na facebooku.

‚Chodily mi e-maily od kamarádů, pochyboval jsem, že jsou pravdivé.‘ Senioři se učí poznat dezinformace

Číst článek

Kromě Kubka pronásledoval i imunologa Václava Hořejšího. Na oba čekal u jejich bytů a natáčel se u toho. „Muž měl dlouhodobě pronásledovat poškozeného, čímž ho mimo jiné omezoval v běžném způsobu života. Poměrně zajímavý je jeden z motivů jednání podezřelého. Tím je podle zjištění kriminalistů získávání finančních darů od jeho podporovatelů,“ uvedl v tiskové zprávě policejní mluvčí Jan Daněk. Obviněnému hrozí až roční vězení. Tušl jakoukoli vinu odmítá. 

„Ptám se na určité dotazy. Nikdy v životě jsem ho nenapadl, nic jsem po něm nehodil. Nikdy jsem se ho fyzicky nedotkl, pokaždé jenom za kamerou. Chci, aby argumentoval, aby odpovídal. Nikdy neodpovídal. Naopak on se dopustil trestného činu tím, že použil své motorové vozidlo jako zbraň a najížděl na mého kolegu,” vyjádřil se k obvinění Tušl pro Radiožurnál.

Podle advokáta Václava Vlka z Unie obhájců České republiky jsou proti němu ale silné důkazy. „Když je sám (videa) pachatel zveřejnil, tak o tom není žádná pochybnost, že je jejich autorem. Videa, která jsme viděli, jsou v takovém případě silným důkazem,“ řekl Vlk Radiožurnálu.

Dodal, že v tomto případě se nejedná jenom o klasické nebezpečné pronásledování, ale možná i o trestný čin omezování osobní svobody. „Protože už je to opravdu za hranou, když je to spojené s komerčním využitím.“

Server Aktuálně.cz v prosinci upozornil, že podle exekučního rejstříku je proti Patriku Tušlovi, který je v invalidním důchodu, vedeno patnáct exekucí a neplatí výživné na dítě. 

První rozsudek za dezinformace o covidu. ‚Je to přelomový případ,‘ říká reportérka

Číst článek

Trest za dezinformace

Další obvinění policie vznesla proti Janě Peterkové, která s Tušlem spolupracuje. Rovněž se účastní nebo i pořádá nejrůznější protivládní demonstrace a své fanoušky nabádá, aby ji podpořili a poslali peníze na zveřejněný účet. Za šíření poplašné zprávy jí hrozí až osm let vězení, protože se toho dopouštěla v nouzovém stavu. 

Peterková fanoušky o svém obvinění informovala na sociálních sítích. „Další věc, na kterou se mne zeptal, byla ta, jestli hodlám v natáčení videí pokračovat, a ať si uvědomím, že teď, když jsem obviněna, tak každá věta, kterou tedy řeknu, může být vyhodnocena jako pokračování v trestné činnosti a může být na mne podán návrh na vazbu,” uvedla ve videu. 

Obvinění označila jako útok na svobodu a zároveň oznámila i svou prezidentskou kandidaturu.

Ženu už 13. ledna nepravomocně odsoudil Městský soud v Praze. Tvrdila totiž, že v pečovatelském domě v Měšicích zemřeli senioři poté, co dostali vakcínu proti koronaviru. Organizace, která se o seniory stará, na Peterkovou podala žalobu, které soud vyhověl. Teď má zaplatit domovu čtvrtmilionové odškodné. Je to první rozsudek v Česku, který postihuje šíření dezinformaci o koronaviru.

Jana Magdoňová, zuj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme