Poplatky v nemocnicích od ledna načas zmizí. Poslanci se nedohodli na jejich schválení

Poslanci chtějí o návrhu novely zákona o zdravotním pojištění diskutovat déle, než vláda v demisi předpokládala. Obnovit poplatky za hospitalizaci se tak od nového roku nestihne.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Automat na zdravotnické poplatky. | Foto: Tomáš Adamec

Návrh počítá s platbou 60 korun za den, děti poplatek platit nebudou. Poslanecké kluby ČSSD, ANO a KSČM jeho rychlé projednání vetovaly.

„To není možné tak, jak to udělal Julínek, bez diskuze zavedl paušální poplatek. My bychom si to měli opravdu probrat a pak dojít v nějaké sofistikované diskuzi k tomu, jestli poplatky ano, nebo poplatky ne,“ myslí si zdravotnický expert hnutí ANO Rostislav Vyzula.

ČSSD, ANO a lidovci chtějí uzavřít koaliční jednání, otevřená je kapitola zdravotnictví a daně

Číst článek

Diskuze ale může podle ministra zdravotnictví v demisi Martina Holcáta trvat měsíce. Pro nemocnice to bude znamenat výraznou finanční ztrátu.

„Když nebudou žádné poplatky za hospitalizaci, máme pokles 2,1 miliardy. Když se zruší všechny poplatky, o 5,7 miliardy,“ vysvětluje ministr Holcát.

Novela má podporu i bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera.

Ministr zdravotnictví Martin Holcát | Foto: Filip Jandourek

„Návrh by měl projít proto, že od 1. ledna nebudou vůbec žádné hospitalizační poplatky a ten materiál se ústavně konformě vrací k 60 korunám,“ domnívá se Heger.

Podle něj je lepší, aby do nemocnic tekly alespoň nějaké peníze. „I když ne dvě milardy, tak něco přes miliardu,“ doplňuje.

Poplatky za hospitalizaci v nemocnici v červenci zrušil Ústavní soud, vyhověl návrhu poslanců z ČSSD.

Soud neřekl, že poplatky jsou protiústavní. Problém byl v tom, že všichni pacienti je platí ve stejné výši - pracující stejně jako děti nebo senioři.

Jana Čermáková, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme