Poplatky ve zdravotnictví - jak a kdy se změní?
Návrh na zrušení regulačních poplatků u novorozenců, se kterým přišla poslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová, nebude Poslanecká sněmovna zatím projednávat. Svůj návrh zákona Šojdrová stáhla z programu, s největší pravděpodobností se téma odkládá na další schůzi sněmovny. Vládní strany tak budou mít čas, aby se shodly na společném koaličním návrhu změn v současném systému zdravotních poplatků.
Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová svůj návrh stáhla pod tlakem stranických kolegů: "Já jsem nakonec ustoupila zejména proto, že je to požadavek předsedy KDU-ČSL, který chce mít ještě čas pro koaliční jednání k dosažení širší shody. Nechci, aby se tento návrh stal záminkou pro to, že se koaliční jednání o šířeji pojatém zrušení poplatků oddálí. Proto jsme se s kolegy shodli, že počkáme do červnové schůze."
Důvody změny potvrdil předseda KDU-ČSL Jiří Čunek: "Je to proto, abychom plnili koaliční principy a dohodu. Naléhají na nás kolegové, že se určitě dohodneme na daleko větších úlevách. Samozřejmě je to podmíněno také tím, že ostatní koaliční partneři stáhnou své neprojednané návrhy, které měli."
"Krok Michaely Šojdrové beru jako logický," zhodnotil premiér Mirek Topolánek z ODS fakt, že lidovecká poslankyně stáhla po nátlaku předsedy KDU-ČSL svůj návrh na zrušení poplatků pro novorozence v porodnicích: "Já jsem slíbil, že sporné věci doladíme. V tomto smyslu to beru jako krok vstřícný. Jsem rád, že tu nebudeme předvádět koaliční nesvornost. Že si ty věci doma v koalici vyřídíme, a pak je společně prosadíme."
Podle stínového ministra zdravotnictví za ČSSD Davida Ratha museli lidovci na Šojdrovou vyvinout velký nátlak: "Pravděpodobně na paní Šojdrovou povolali inkvizici - a ta jí přesvědčila, že změnila názor. Nás to mrzí, návrh mohl bez problémů ve sněmovně projít a mohlo to rodinám s dětmi hodně ulevit."
Politické strany dál navrhují změny zdravotnických poplatků
Poslanec ČSSD David Rath dnes informoval, že sociální demokraté podají vlastní návrh na zmírnění poplatků ve zdravotnictví. Platit by je podle něj neměla mládež do 18 let, důchodci a sociálně slabé vrstvy obyvatel s příjmy do dvojnásobku až trojnásobku životního minima. Současně ale budou dál usilovat o úplné zrušení poplatků.
I lidovci mají pro své koaliční partnery nový návrh na úpravu regulačních poplatků ve zdravotnictví. Děti do patnácti let od nich chtějí osvobodit úplně. U dětí, které si prý nemoc nevymýšlejí, ztrácí podle KDU-ČSL poplatky regulační charakter. Sociální dopad poplatků a doplatků na léky by pak chtěli lidovci řešit novým výpočtem limitu, který je v současné době pět tisíc korun.
Šéf lidovců Jiří Čunek říká: "Nabízíme, abychom se nově dohodli na tom, že strop placení nebude pro všechny občany stejný. Bude na 2 % ročních příjmů každého z nás. To znamená, že ti, co vydělávají milión, bude mít strop 20 000. Ti, co mají důchod 7 000, budou mít strop 1 680 korun."
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS s tím ale nesouhlasí: "To je právě jeden z těch návrhů, kdy potřebujeme všem ukázat, jaké to má dopady a co je technicky možné. Dneska je ten systém průchodný a dobře fungující právě proto, že má minimum výjimek, že je jednoduchý. Tudíž nevznikají žádné problémy vůči pacientům, jako je zvýšená administrativa, naštvaní lékaři, kteří to nechtějí provádět. Tenhle návrh patří mezi fakticky neproveditelné."
Tomáš Julínek zopakoval, že zatím nepovažuje za rozumnou revizi systému, jak to chtějí právě lidovci a někteří zelení. Podle něj současné poplatky ve zdravotnictví fungují. Za regulační poplatky dali pacienti během první čtvrtiny tohoto roku už přes miliardu korun.
Ústavní soud v současné době zároveň posuzuje návrh ČSSD na úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví. Před týdnem vyslechl premiéra Mirka Topolánka a ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Své rozhodnutí ale zatím odložil na neurčito.