Poplatky ve zdravotnictví rozdělují budoucí vládní koalici

Lídři stran budoucí vládní koalice mají během dneška uzavřít jednání o poslední kapitole vládního programu - zdravotnictví. Hlavní spor se čeká o výši regulačních poplatků. Právě jejich budoucí podoba je jediným bodem, na kterém se představitelé ODS, TOP 09 a Věcí veřejných ještě neshodli.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnické poplatky

Zdravotnické poplatky | Foto: Tomáš Adamec

Odborníci tří stran v otázce regulačních poplatků ve zdravotnictví ke shodě nedospěli, rozhodnout teď musí politici.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání rodící se koalice o zdravotnictví mluvil na Rádiu Česko pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví za TOP 09 Leoš Heger.

Ani pravděpodobný budoucí ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 nemá na poplatky jasný názor. Podle něj je tento systém potřebný, neměl by ale trestat pacienty.

„Argumenty proti poplatkům zdůrazňovaly, že je tam celá řada položek, které motivační efekt nemají a že je to tak trochu falešná konstrukce. Takže to, co je možné s nimi činit, je začít vymýšlet jinou strukturu, aby opravdu lidi odrazovaly od zbytečných návštěv,“ uvedl Heger a dodal:

„V dohodách zazněly názory v relativně širokém rozpětí. Nechat poplatky tak, jak jsou, zrušit poplatky za recept, nebo naopak některé poplatky zvýšit. Obecně to má několik problémů: Systém poplatků by měl být sociálně spravedlivý, což nyní stoprocentně není. Systém by měl být administrativně jednoduchý. Úplně poplatky zrušit ve chvíli, kdy se zdravotnictví řítí do finanční krize také nejde. A konečně měly by mít motivační charakter a měly by dávat návod pacientům, jak by se měli chovat, co po nich systém chce. Kam mají chodit více a kam méně.“

Věcem veřejným vadí platby za recepty

Vyjednavač z TOP 09 Vladimír Pavelka ale říká, že by zvýšení poplatků zdravotnictví prospělo. Expertům z ODS se to naopak zdálo zbytečné. Věci veřejné zase mluvily o tom, že chtějí zrušit platbu za položku na receptu.

„Náš názor je ten, že by pacient neměl platit za to, že dostává recept. Z našeho pohledu se jedná o jakousi penalizaci pacienta, který již zaplatí u lékaře, je léčen a pak ještě musí platit v lékárně za to, že si přišel vyzvednout léky,“ uvedl zdravotnický expert VV Martin Jan Stránský.

Přehrát

00:00 / 00:00

O zdravotnických poplatcích mluvil na Radiožurnálu zdravotnický expert VV Martin Jan Stránský

Heger nevyloučil, že by pacienti platili jen poplatek za celý recept. „Je pravdou, že by to byl přece jen krok, který by naznačil veřejnosti, že se na to myslí, že se poplatky v lékárnách nepokládají za úplně optimálně vybalancované. Takže i tato varianta tady je,“ řekl Českému rozhlasu a pokračoval:

„V těch čtyřiceti bodech koaliční dohody by se samozřejmě našly nějaké drobnosti, o kterých by bylo možné donekonečna diskutovat, ale všechny zásadní věci jsou tam nasměrovány tak, jak je s nimi možno z mého pohledu pracovat. Zásadní problém s tím nemám. Nicméně si nejsem například jist, zda je ideální zrušit tarifní systém odměňování pracovníků ve zdravotnictví.“

Jasno o poplatcích má formující se opozice. Podle Davida Ratha z ČSSD je záměr budoucí trojkoalice jednoznačný. „Záměrem je zvýšení poplatků u lékařů a v lékárnách,“ tvrdí Rath. Sociální demokraté chtějí poplatky zrušit úplně.

Prezident by mohl jmenovat vládu příští týden

Odborníci ODS, TOP 09 a Věcí veřejných stran se nad kapitolou zdravotnictví sešli už několikrát. Domluvili se například na tom, že je potřeba posílit kontrolu nad zdravotními pojišťovnami.

Vyjednavači se už také shodli, že lékařům zruší tarifní tabulky. Nemocnice by je tak mohly odměňovat podle kvality jejich práce a ne podle délky praxe.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dobíhajícím vyjednávání stran budoucí koalice mluvil na Radiožurnálu „Vždy se může jednání ještě zaseknout. Nicméně vzhledem k tomu, že prezidentská kancelář již oznámila, že prezident jmenuje 13. července novou vládu, tak si myslím, že celá procedura v

Prezident Václav Klaus chce vládu jmenovat začátkem příštího týdne. Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase má vláda v úmyslu co nejdříve zasáhnout do příprav státního rozpočtu na příští rok.

„Vždy se může jednání ještě zaseknout. Nicméně vzhledem k tomu, že prezidentská kancelář již oznámila, že prezident jmenuje 13. července novou vládu, tak si myslím, že celá procedura vyjednávání dobíhá. Dámy a pánové se tedy dohodnou,“ konstatuje komentátor Českého rozhlasu Petr Nováček.

Martin Hromádka, Lenka Jansová, Tomáš Pavlíček, Ota Nehasil, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme