Poplatky za novorozence v porodnici stále nejasné

Před několika desítkami hodin bylo ještě vše jednoduché - zdálo se, že novorozenci budou v porodnici zadarmo, rodiče za ně nebudou platit regulační poplatky. Zrušení těchto poplatků prosadili ve vládní koalici lidovci se zelenými - a občanští demokraté ustoupili. Teď jsou ale někteří senátoři nejsilnější vládní strany jednoznačně proti zrušení poplatků za narozené děti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Novorozenec | Foto: Jiří Hošek

Zrušení těchto poplatků překvapivě včera odmítl senátní zdravotnický výbor. Naopak navrhl novelu s několika změnami k dalšímu projednání vrátit Poslanecké sněmovně, která už jednou byla pro.

Pokud by celý Senát dnes změnu zákona neschválil, poputuje skutečně zpátky do sněmovny. Poslanci by pak na její přijetí už potřebovali 101 hlasů. Zrušení poplatků za novorozence by se ale tak určitě oddálio.

Podle senátorky za ODS Dany Filipiové jakékoli výjimky systém zdravotnických poplatků narušují. Pro většinu lidí jsou podle ní poplatky za čtyři dny pobytu v porodnici minimálním výdajem v rámci všech věcí, které se po narození dítěte platí.

Ještě nedávno vysvětloval ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z ODS, proč nejsilnější vládní strana ustoupila: "Náš návrh odpovídá přesně tomu, co koalice dohodla. To znamená, že novorozenci budou po porodu osvobozeni od poplatku. K tomu se ještě budou řešit sankce pro ty lékaře, kteří neoprávněně vybírají regulační poplatky."

Dlouhodobě jsou proti poplatkům opoziční sociální demokraté, a to nejen u novorozenců, ale také u všech dětí mladších 18 let a u důchodců. V jaké podobě se zákon dostal do Senátu, popisuje poslanec ČSSD David Rath: "Je velmi úzký, týká se jen novorozených dětí. Pozitivní zpráva je, že se text podařilo upravit tak, že se týká všech novorozených dětí bez časového limitu."

Lenka Jansová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme