Poplatky za přítomnost otce u porodu se v Česku liší až dvojnásobně

Poplatky za přítomnost otce u porodu se v nemocnicích napříč Českou republikou výrazně liší. Třeba v pražské porodnici U Apolináře zaplatí otec tisíc korun, zatímco v Děčíně jen polovinu a navíc s předporodním kurzem v ceně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Porod jakom operace | Foto: stock exchange

„Cítila jsem bezpečí, že na to nejsem sama, že tam někdo se mnou je a že mi pomůže, jak po psychické, tak i třeba po fyzické stránce. Jsem ráda, že tam se mnou byl,“ vzpomíná jedna z rodiček.

Podle porodníků ale neexistují lékařské důkazy o tom, že by porody za přítomnosti otce probíhaly lépe než bez ní.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Lenka Jansová se zabývala přítomností blízkých u porodu

Nemocnice navíc hájí poplatky tím, že s otci nebo jinými blízkými mají starosti navíc, protože prý při porodu někdy dokonce zkolabují.

Přibývá ale lidí, kteří tyto poplatky kritizují. Přítomnost rodiny u porodu je podle nich přirozená věc, na kterou mají nárok.

„Na počátku v 90. letech to byl poplatek, který měl rodiče od tohoto kroku odradit, protože se toho porodníci obávali – že tam bude někdo, kdo je bude kontrolovat, kdo jim bude do práce zasahovat. A stal se přesný opak. Otců u porodu velmi výrazně začalo přibývat, ale nikdo se proti poplatkům nebránil,“ říká sedminásobná matka a předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství Petra Sovová.

Rostoucí zájem o přítomnost u porodu potvrzuje i docent Antonín Pařízek z pražské porodnice U Apolináře. Výjimečnou událost si podle něj nechce nechat ujít až 90 procent nastávajících otců. Dodává ovšem, že v některých případech přece jen nejsou muži na sále vítáni.

„Posledních několik let dokonce nabízíme i přítomnost otce u císařského řezu, pokud je ovšem císařský řez v regionální anestézii. To znamená pokud je žena při vědomí. Jakmile žena není v regionální anestézii, jakmile je řádně celkově uspaná, to znamená je v bezvědomí uměle navozeném, tak otec u porodu z etických důvodů tam logicky není vhodný,“ vysvětluje.

Přítomnost u porodu císařským řezem stojí 2000 korun.

Lenka Jansová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme