Poplatky za rozhlas a televizi se nemění

Rozhlasové a televizní poplatky se zatím zvyšovat nebudou. Novelu příslušného zákona, která s tím počítala, neschválila Poslanecká sněmovna. Hlasováním neprošla jak původní sněmovní, tak upravená senátní verze, která měla v dolní komoře větší naději na schválení. Novela nakonec ztroskotala na jednom z pozměňovacích návrhů senátorů, který měl v České televizi zamezit sčítání reklamy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diskusní studio

Diskusní studio | Foto: Jan Rosenauer

Z obavy, že to negativně dopadne na program ČT 2, se stala senátní verze novely nepřijatelnou pro většinu koaličních poslanců. Sociálním demokratům vadila i další úprava Senátu, na kterou upozornil premiér a šéf ČSSD Vladimír Špidla: "Hranice osvobození od poplatku byla snížena z 1,4 životního minima na pouze 1,0 životního minima. Senátní verze je deformací této sněmovní verze do té míry, že ji prostě nelze podpořit."

Záporné stanovisko ČSSD k senátní verzi novely zákona o televizních a rozhlasových poplatcích nechápe předseda lidoveckých poslanců a mediální komise Jaromír Talíř."Ve svých důsledcích to odskáčí veřejnoprávní média a zejména Český rozhlas, který se opravdu už dlouho veze s televizí. A nebyly mu zvýšeny koncesionářské poplatky."

Proti jakémukoli zvyšování těchto poplatků byli i tentokrát komunisté. Doporučují, aby se na financování veřejnoprávních médií našly peníze ve státní kase. Pro novelu nezvedli ruku ani občanští demokraté, jak Českému rozhlasu potvrdila Kateřina Dostálová:"Protože obě dvě verze, jak sněmovní, tak senátní byly o zvýšení koncesionářských poplatků."

Senátní variantu potvrzovala zvýšení plateb za veřejnoprávní služby u televize na 100 korun měsíčně a u rozhlasu na 45 korun, a přitom neukládala plošné placení koncesionářských poplatků, jak navrhovala sněmovna, chtěli podpořit především lidovci a původně i někteří sociální demokraté. Za Českou televizi tedy budeme i nadále platit 75 korun měsíčně a za Český rozhlas 37 korun.

Podle našich informací ale chtějí politici finanční situaci obou médií, kde poplatky stouply naposledy v roce 1997, urychleně řešit. Nový poslanecký návrh by měl být předložen už na podzim.

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme